Nedavni let s ljudima koji se smatraju ugroženima iz Afganistana stigao je u Njemačku
Avion, koji je poletio iz Islamabad, Pakistana, sletio je u Leipzig sa 138 putnika. Prema Ministarstvu vanjskih poslova, putnici su pojedinci iz različitih programa koji su dobili pravno obvezujuće obećanja o prijemu.
Prihvaćanje ranjivih osoba u Njemačkoj
Među onima koji su stigli u Saksoniju te večeri, bilo je 45 djece i adolescenata. Jedan glasnogovornik izjavio je da je stiglo 76 ženskih i 62 muških osoba i naglasio da je Njemačka u prošlosti donijela specifične obveze o prijemu u tim slučajevima. Glavni prioritet vlade u tim prijemima je sigurnost, pa se svaka osoba temeljito pregledava prije potencijalnog ulaska.
Prema Ministarstvu vanjskih poslova, oko 2.600 posebno ranjivih osoba iz Afganistana trenutno čeka na prijem u Njemačkoj u Pakistanu. Osim bivših lokalnih zaposlenika njemačkih institucija i njihovih obitelji, također će biti primljeni i afganistanski državljani koji se boje progona od strane talibana, poput odvjetnika ili novinara koji su se u prošlosti zalagali za ljudska prava.
Reakcije političara i planovi pakistanskih vlasti
Politici Unije su izrazili bijes zbog planiranih letova u travnju. Koalicijski sporazum CDU-a, CSU-a i SPD-a navodi da bi dobrovoljni savezni programi za prijem, poput onih za Afganistan, trebali biti ukidani koliko je to moguće i da ne bi trebali biti uspostavljeni novi programi. Stručnjak za unutarnje poslove CDU-a, Alexander Throm, istaknuo je to, navodeći da je odlazeća ministrica vanjskih poslova, Annalena Baerbock, činilo se, namjeravala poduzeti radnje prije stupanja na dužnost nove vlade.
Afganistanci koji čekaju da odu kroz programe prijema u Islamabadu uskoro bi mogli biti pod značajnim pritiskom. Pakistanske vlasti su počele zadržavati izbjeglice i premještati ih u centrima za deportaciju. Vlada u Islamabadu naposljetku planira dugoročno protjerati tri milijuna Afganistanaca.
Za više informacija pročitajte na spiegel