Zabrana nadziranog pijenja alkohola za maloljetnike u Njemačkoj
Bundesgesundheitsminister Karl Lauterbach, zajedno s drugim političarima poput Judith Gerlach i Ine Czyborra, zagovara zabranu nadziranog pijenja alkohola za 14-16-godišnjake. Oni tvrde da prisutnost odraslih ne mijenja štetne učinke alkohola na zdravlje i razvoj djece. Ovaj prijedlog se poklapa s preporukom njemačke vlade o drogama, Burkharda Blienerta, koji je predložio podizanje zakonske dob za pijenje piva, vina i pjenušca na 18 godina.
Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom alkohola
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno je izvijestila da je konzumacija alkohola odgovorna za oko 2,6 milijuna smrti diljem svijeta 2019. godine, s nerazmjerno velikim utjecajem na mlade od 20 do 39 godina. Njemačka je jedna od zemalja s najvišim stopama konzumacije alkohola, pri čemu prosječna osoba starija od 15 godina konzumira 12,2 litara čistog alkohola godišnje.
Posljednji napor za zabranu nadziranog pijenja alkohola za maloljetnike temelji se na razumijevanju značajnih zdravstvenih rizika povezanih s konzumacijom alkohola, posebno tijekom adolescencije. Podaci WHO-a ističu potrebu za strožim propisima i preventivnim mjerama kako bi se suočili s uzbunjujućim posljedicama upotrebe alkohola, posebno među mlađim populacijama. Predložena zabrana odražava rastuću zabrinutost za javno zdravlje i dobrobit mladih u Njemačkoj i diljem svijeta.
Za više informacija pročitajte na spiegel