Povijest priznavanja Palestine
Tijekom trajne borbe Izraela s Gazom, devet zemalja nedavno je priznalo Državu Palestine, što ukazuje na rastuću međunarodnu podršku. Međunarodni dan solidarnosti s palestinskim narodom, utemeljen od strane UN-a 1977., ističe globalnu podršku palestinskim pravima, samoodređenju, neovisnosti te pravednom rješavanju pitanja palestinskih izbjeglica. Priznavanje Palestine jača njezin globalni status, pojačava mogućnost držanja izraelskih vlasti odgovornima te potiče zapadne sile na djelovanje u smjeru rješenja sa dvije države. Trenutno 146 članica UN-a i Sveta Stolica priznaju Državu Palestinu.
Godine 1988., tijekom prve intifade, Jaser Arafat proglasio je Palestinu neovisnom državom s Jeruzalemom kao glavnim gradom, što je dobilo priznanje od preko 80 zemalja, prvenstveno iz Globalnog Juga i dijelova Europe, posebno bivšeg sovjetskog bloka. Osloški sporazumi 1993. imali su cilj uspostaviti palestinsku državu uz bok Izraela, ali nikad nisu ostvareni. Od kasnih 1980-ih do početka 2010-ih, više zemalja, uglavnom iz Afrike i Južne Amerike, priznalo je Palestinu. Do 2011., s izuzetkom samo Eritreje i Kameruna, sve afričke zemlje priznale su Palestinu. 2012., Opća skupština promovirala je Palestinsku status do “nečlanice promatračice”, a 2014., Švedska je postala prva zapadnoeuropska zemlja koja je priznala Palestinu.
Godine 2024., Norveška, Irska i Španjolska priznale su Palestinu na temelju granica prije 1967. s Istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom, što je dovelo do povlačenja izraelskih veleposlanika iz tih zemalja te prijetnje Izraela proširenjem ilegalnih naselja na Zapadnoj obali kao posljedica. Slovenija se pridružila kao najnovija europska zemlja koja priznaje Palestinu, dok Malta i Belgija razmatraju tu mogućnost. Pritom je važno istaknuti da nijedna od zemalja G7 ne podržava priznavanje palestinske državnosti. Ovaj niz događaja ističe rastuće međunarodno priznanje i podršku Palestini, unatoč izazovima i otporima Izraela i nekih zapadnih sila.
Za više informacija pročitajte na aljazeera