Kineska lunarna sonda Chang’e-6
Uspješno se vratila na Zemlju, označivši važnu prekretnicu u istraživanju svemira jer je prva zemlja koja je donijela uzorke s daleke strane mjeseca. Misija, opisana od strane Kineske nacionalne svemirske administracije (CNSA) kao “potpuni uspjeh”, vidjela je svemirski brod koristi robotsku ruku i bušilicu kako bi prikupio 2 kg (4,4 lb) uzoraka tijekom nekoliko dana. Dodatno, sonda je snimila slike površine mjeseca i čak zasadila kinesku zastavu.
Uzorci doneseni misijom Chang’e-6
Trebali bi znanstvenicima pružiti vrijedne uvide u formiranje Sunčeva sustava te rasvijetliti razlike između daleke strane mjeseca i njenog poznatijeg dijela okrenutog prema Zemlji. Ovaj uspjeh slijedi nakon što je Kina spustila besposadnu letjelicu u Južni pol-Aitken bazen 2019. godine, čineći je tada jedinom zemljom koja je sletjela na daleku stranu mjeseca.
Kineski uspješni svemirski podvizi odražavaju njezinu ambiciju da proširi svoje svemirske potvrde i uhvati korak s etabliranim svemirskim silama poput Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Peking je uložio značajna sredstva u svoj program istraživanja svemira i planira poslati astronauta na mjesec do otprilike 2030. U usporedbi, Sjedinjene Američke Države, koje se uglavnom oslanjaju na privatne rakete poput onih tvrtke Elona Muska SpaceX-a, ciljaju poslati astronaute na mjesec po prvi put u više od pola stoljeća u skoroj budućnosti. Kineski napredak u istraživanju svemira ističe njezin rastući utjecaj u globalnoj svemirskoj utrci i njezinu odlučnost da se uspostavi kao glavni igrač u istraživanju i tehnologiji svemira.
Za više informacija pročitajte na aljazeera