Chang’e-6: Nova era istraživanja Mjeseca
Kineska svemirska letjelica Chang’e-6 uspješno je poletjela s tamne strane Mjeseca, noseći uzorke stijena i tla natrag na Zemlju. Ovaj postignuć označava značajnu prekretnicu za kineski svemirski program, koji ima ambiciozne planove za slanje posade na Mjesec do 2030. Sonda je uspješno prikupila uzorke koristeći bušilicu i robotsku ruku te razvila nacionalnu zastavu Kine po prvi put na tamnoj strani Mjeseca. Uzorci će biti preneseni u kapsulu za povratak i očekuje se da će se vratiti na Zemlju krajem lipnja.
Istraživanje južnog bazena Aitken
Misijskoj poslanici na tamnoj strani Mjeseca posebno su izazovni nedostatak izravne komunikacije s Zemljom, zbog čega je potrebno satelitsko povezivanje. Misija Chang’e-6 sletjela je u južni bazen Aitken, udarni krater star preko 4 milijarde godina, koji bi mogao pružiti vrijedne informacije o porijeklu Mjeseca.
Program istraživanja Mjeseca Chang’e, nazvan po kineskoj Mjesečevoj božici, dosad je vidio šest misija, s ciljem donošenja uzoraka za znanstveno istraživanje. Znanstvenici diljem svijeta s nestrpljenjem očekuju povratak ovih lunarnih uzoraka, nadajući se dobivanju uvida u porijeklo Sunčevog sustava.
Kineski program Mjeseca dio je šire natjecanja u istraživanju svemira, posebno s Sjedinjenim Američkim Državama, koje ostaju predvodnik u tom području. Kina je već uspostavila svemirsku stanicu Tiangong i želi imati osobu na Mjesecu prije 2030. SAD pak planiraju sletjeti astronauta na Mjesec 2026., nakon više od 50 godina od zadnje misije.
Općenito, misija Chang’e-6 predstavlja značajan napredak za kineski svemirski program i pridonosi vrijednim podacima razumijevanju Mjeseca i Sunčevog sustava od globalne znanstvene zajednice.
Za više informacija pročitajte na aljazeera