Julian Assange priznao krivicu i osuđen
Julian Assange, osnivač WikiLeaks-a, priznao je krivicu i osuđen je na vreme provedeno u pritvoru kao dio dogovora s američkim Ministarstvom pravosuđa kako bi se okončalo njegovo zatvaranje. Priznanje krivice uneseno je u savezni sud u Saipanu, gdje je sudac naglasio trenutak slučaja i nedostatak osobne žrtve u širenju informacija Assange-a. Dogovor o priznanju krivice omogućio je Assange-u da izbjegne izručenje u SAD i suočavanje s do 175 godina zatvora zbog optužbi povezanih s objavljivanjem tajnih vojnih dokumenata SAD-a, uključujući video “Collateral Murder” koji pokazuje civile koji su ubijeni u Iraku. Australijski premijer Anthony Albanese izrazio je podršku Assange-ovom slučaju i tražio njegov povratak u Australiju.
Reakcije na Assange-ovo oslobađanje
Assange-ov dogovor o priznanju krivice zahtijevao je da prizna krivicu za jedan teži prekršaj i uništi tajne informacije dostavljene WikiLeaks-u, omogućavajući mu povratak kući obitelji u Australiju. Dok je njegovo oslobađanje pozdravljeno od strane pristaša, podignute su zabrinutosti zbog tiska slobode budući da je Assange morao priznati krivicu za svoje novinarske aktivnosti. Ministarstvo pravosuđa izbjeglo je žalbeno ročište o izručenju Assange-a, gdje bi se on suprotstavljao izručenju na osnovu Prvog amandmana. Assange je bio prvi novinar optužen prema Zakonu o špijunaži, a bilo je kritika o tome kako je progon ograničio novinarstvo istraživanja nacionalne sigurnosti.
Assange-ova supruga izrazila je olakšanje i radost zbog njegovog nadolazećeg oslobađanja, a detalji sporazuma trebali su biti javno objavljeni nakon odobrenja suca. Tekst ističe kompleksnosti i kontroverze koje okružuju Assange-ov slučaj, uključujući odluku administracije Obama da ga ne optuži 2013. godine zbog potencijalnih posljedica za druge novinare. Zaključenje slučaja izbjegava daljnje pravne borbe ali postavlja važna pitanja o slobodi tiska i progonu novinara zbog objavljivanja tajnih informacija.
Za više informacija pročitajte na FOX News