Vukodlak – de-extinct projekt Colossal Biosciences
Vukodlak, vrsta izumrla prije više od 12.500 godina, ali je postala poznata zahvaljujući Igre prijestolja, navodno je oživljena od strane teksaške biotehnološke tvrtke Colossal Biosciences. Tvrtka tvrdi da je uspješno oživjela vukodlaka kroz genetsko inženjerstvo, što je rezultiralo rođenjem tri šteneta – Romulus, Remus i Khaleesi. Unatoč kontroverzi oko njihove genetske strukture koja je bliža sivoj vukovi, vukodlak je bio poznat kao dominantni predator u Sjevernoj Americi, s robustnom građom pogodnom za lovljenje velikih životinja doba ledenog doba.
Colossal Biosciences koristio je CRISPR tehnologiju za uređivanje genoma stanica sivih vukova kako bi uključio 20 genetičkih varijanti povezanih s karakteristikama vukodlaka. Uređeni embriji implantirani su u surogatne pse, što je rezultiralo rođenjem Romulusa, Remusa i Khaleesi. Ova štenad pokazuju fizičke karakteristike poput bijele dlake, većih tijela i širih glava, sličnih izumrlim vrstama vukodlaka.
Iako se neki stručnjaci ne slažu hoće li ova životinja doista predstavljati vukodlake ili genetski modificirane sive vukove, projekt ističe potencijal genetskog inženjerstva u konzervacijskim naporima. Colossal Biosciences cilja koristiti ovu tehnologiju kako bi ponovno stvorio izgubljenu bioraznolikost i stabilizirao ekosustave kako bi spriječio daljnji gubitak bioraznolikosti. Projekt je dočekan s optimizmom i skepticizmom od strane zajednice zaštite okoliša, s investitorima koji su se obvezali pružiti značajna sredstva za podršku daljnjim istraživanjima.
Ukupno, de-extinct projekt Colossal Biosciences s vukodlacima prikazuje razvijene mogućnosti genetskog inženjerstva u konzervaciji, potičući rasprave o etičkim i praktičnim implikacijama ponovnog oživljavanja izumrlih vrsta i oblikovanju budućnosti očuvanja divljine.
Za više informacija pročitajte na aljazeera