Povećanje carina pod Trumpovim planom
Predsjednikov Trumpov plan povećanja carina na “Dan oslobođenja” opisan je od strane političara i ekonomista kao povijesno povećanje poreza u Sjedinjenim Američkim Državama. Globalne carine najavljene od Trumpa ciljaju gotovo svaku zemlju s kojom SAD trguje, namećući osnovne carine od 10 posto, dok neke zemlje suočavaju se s carinama do 50 posto. Procjene variraju zbog nepredvidljivosti tržišta i pregovora Trumpa s drugim zemljama, ali se povećanje carina smatra najvećim u gotovo stoljeće.
Carine stručnjaci smatraju porezom jer su to uvozni porezi koje plaćaju tvrtke federalnoj vladi i često ih prenose na potrošače, nerazmjerno utječući na nižu dohodovnu skupinu. Trumpova politika carina bila je erraticna, s čestim promjenama stopa ovisno o pregovorima i odgovorima drugih zemalja. Procjene novog prosječnog efektivnog poreznog stopa kreću se od 16,5 posto do 27 posto, značajno višeg od 2,4 posto kada je Trump preuzeo dužnost.
- Trumpova administracija tvrdi da povećani prihodi od carina mogu dovesti do smanjenja drugih federalnih poreza.
- Međutim, ekonomisti sumnjaju da će visoke carine generirati dovoljno prihoda za značajne porezne olakšice za tipične Amerikance.
- Procjene prihoda od carina variraju, pri čemu najviše dolaze od administracije od 600 milijardi dolara godišnje, no kritičari tvrde da bi stvarni prihod mogao biti puno niži zbog smanjenog uvoza i potencijalnih osvetničkih carina.
Razni ekonomisti ponudili su različite procjene prihoda, s nekima sugerirajući gotovo 1 bilijun dolara poreznih prihoda, dok drugi procjenjuju niže brojke od 258.4 milijarde do 400 milijardi dolara, čineći to najvećim povećanjem poreza od 1951. godine prema većini procjena. Sveukupno, povećanje carina prema Trumpovom planu predstavlja značajno povećanje poreza koje bi moglo imati širokog obuhvata posljedice na gospodarstvo, trgovinske odnose i potencijalno smanjenje poreza za Amerikance.
Za više informacija pročitajte na aljazeera