Tenzije između Tajvana i Kine
Nedavno je Taiwan otkrio 153 zrakoplova oko svojeg teritorija dok je Kina provela masovne vojne vježbe, što je dovelo do porasta aktivnosti ratnih zrakoplova. Ova rekordna brojka zrakoplova izazvala je zabrinutost na samoupravljenom otoku, s Pekingom koji je rasporedio različite vojne resurse, uključujući borbeni avioni, bespilotne letjelice, ratne brodove i obalne straže, kako bi okružili Tajvan. Oko 90 kineskih zrakoplova primijećeno je unutar tajvanskog identifikacijskog zona obrane zraka. Akcije Kine proizlaze iz njezinog stajališta da je Tajvan dio njezinog teritorija i njezine izjavljene spremnosti za uporabu sile ako je to potrebno. Vojne vježbe, nazvane “Joint Sword-2024B,” smatrane su upozorenjem protiv “separatističkih činova”, posebno kao odgovor na komentare predsjednika Tajvana Williama Laya Ching-tea koji tvrdi suverenitet Tajvana.
Tajvan je odgovorio na vojne vježbe Kine slanjem vlastitih snaga i stavljanjem udaljenih otoka u povišeno stanje opreza. Vođe zemlje osudile su akcije Kine kao remetilačke za regionalni mir i stabilnost, tražeći prestanak vojnih provokacija koje ugrožavaju demokraciju i slobodu Tajvana. Sjedinjene Američke Države, ključni saveznik Tajvana, izrazile su zabrinutost zbog manevra Kine i kritizirale ih kao neodgovorne i destabilizirajuće. Unatoč pokretanju vlastitih vojnih vježbi u Južnokineskom moru, SAD su zadržale svoju podršku Tajvanu, istovremeno sudjelujući u zajedničkim vježbama s Filipinima radi obrane od potencijalnih prijetnji u regiji.
Trenutna situacija i međunarodna reakcija
Općenito, pat pozicija između Tajvana i Kine ističe prisutne napetosti u regiji, s obje zemlje uključene u vojne pokazne manevre koji prijete eskalacijom u opasni sukob. Međunarodna zajednica, posebno SAD, ostaje budna i podržava sigurnost Tajvana, istovremeno upravljajući složenim odnosima s drugim zemljama u regiji, poput Filipina, kako bi osigurala stabilnost i odvratila agresivne akcije Kine.
Za više informacija pročitajte na aljazeera