Sukob između Izraela i Gaze
Nastavlja se dok izraelski tenkovi i artiljerija nemilosrdno bombardiraju Pojas Gaze. Usred ovog okruženja, premijer Benjamin Netanyahu odlučno inzistira na uništenju palestinske skupine Hamasa kao uvjet za bilo kakav plan primirja. Predsjednik Joe Biden predstavio je trofazni prijedlog koji uključuje trajno primirje, povlačenje izraelskih snaga iz Gaze i oslobađanje svih Izraelaca koji se drže kao taoce na pojasu. Dok je Hamas izrazio spremnost za sudjelovanje u prijedlogu, Netanyahu inzistira da svaki kraj rata mora uključiti potpuno uništenje Hamasa.
Kontradikcija u zahtjevu za eliminacijom Hamasa
Postoji značajna kontradikcija u zahtjevu za eliminacijom Hamasa kao političke snage dok se istovremeno pregovara s njima o rješenju. Osim toga, ideja da Izrael ostane kao okupaciona sila u dijelovima Gaze predstavlja veliku prepreku postizanju sporazuma, budući da Palestinci konstantno odbacuju tu ideju. Objavljivanje prijedloga primirja kao izraelske ponude, iako se čini da je više američka inicijativa, izaziva zbunjenost i skepticizam među zainteresiranim stranama.
Unatoč prijedlogu primirja, napadi Izraela na Gazu su se nastavili, rezultirajući civilnim žrtvama i uništenjem. Tjelohranitelj države Antony Blinken usmjeren je na angažiranje s ključnim diplomatima iz Saudijske Arabije, Jordana i Turske u naporima za prikupljanje podrške novom planu. Vođa oporbe Yair Lapid pozvao je Netanyahu da prihvati sporazum, ističući važnost iskorištavanja prilike za mir. Obitelji zarobljenih u Gazi i predsjednik izabranog Indonezije također podržali su prijedlog primirja.
Trošak sukoba u Gazi bio je razoran, s tisućama izgubljenih života, ranjenih i nestalih. Situacija ostaje nepovoljna, s vremenom koje ističe za Izrael i Hamas da prihvate predloženi sporazum. Međunarodna zajednica, uključujući SAD i ključne saveznike, ulaže napore za guranje prema primirju i okončavanju nasilja u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera