Eruptivno izbijanje Vezuva prije 2000 godina
Vezuvovo erupcija rezultirala je ukopavanjem grada Pompeja pod tri metra pepela i vulkanskog kamena, uzrokujući smrt mnogih stanovnika. Nedavna arheološka otkrića otkrila su ostatke četiri osobe koje su zajedno tražile sklonište u kući tijekom katastrofe. Ove osobe, vjerojatno članovi iste obitelji, pokušale su preživjeti zatvarajući se u spavaću sobu dok se erupcija odvijala. Međutim, otvoreno dvorište u kući brzo se napunilo vulkanskim otpadom, što je na kraju dovelo do njihovog smrti.
Otkriveni skeleti i rekonstrukcija
Otkriveni skeleti na mjestu sugeriraju da je obitelj stradala kada je piroklastični udar, koji se sastojao od vrućeg pepela i toksičnih plinova, progutao područje i uzrokovao urušavanje dijelova zgrade. Unatoč njihovim naporima da pobjegnu izvan zatvorene sobe, uspjeli su doći samo do blagovaonice gdje su pronađeni njihovi ostaci. Autor studije, Gabriel Zuchtriegel, nagađa da su žrtve bile nesvjesne neposredne opasnosti i vjerovale su da je to katastrofalni događaj koji označava kraj svijeta.
- Arheolozi su koristili gips kako bi popunili otiske ostavljene pepelom, omogućujući rekonstrukciju kuće i vizualizaciju svakodnevnih predmeta poput drva, tekstila i kože na njihovom originalnom mjestu.
- Pompeji su proglašeni UNESCO-vom svjetskom baštinom od 1997. godine. Procjenjuje se da je 15 do 20 posto stanovništva Pompeja stradalo tijekom erupcije, pri čemu je značajan dio arheološkog nalazišta još uvijek pokopan pod pepelom. Mjesto iskopavanja i dalje je popularna turistička destinacija u Italiji koja privlači posjetitelje iz cijelog svijeta.
Za više informacija pročitajte na spiegel