Donald Trump donosi dekret o zabrani financiranja kontroverznih istraživanja
Predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je zabranu financiranja kontroverznog istraživačkog metoda, posebice od početka pandemije COVID-19. SAD će prestati financirati tzv. eksperimente povećanja funkcije u određenim zemljama, kako je navedeno u dekretu potpisanom od strane Trumpa u Bijeloj kući. Ovaj tip istraživanja došao je pod kritiku zbog potencijalnog širenja patogena, posebno usred spekulacija o podrijetlu pandemije COVID-19.
Reakcije i argumenti protiv ovakvih istraživanja
Ministar zdravstva Robert F. Kennedy Jr. izjavio je da nijedan laboratorij nije imun na propuste, naglašavajući potrebu sprječavanja nenamjernih curenja koja bi mogle ugroziti čovječanstvo. Direktor Nacionalnih instituta za zdravstvo (NIH) Jay Bhattacharya dodao je da bilo koja zemlja koja se bavi ovim istraživanjem dovodi u opasnost svoje stanovništvo i svijet, kao što je viđeno tijekom pandemije COVID-19.
- Istraživanje povećanja funkcije uključuje modificiranje patogena kako bi ih učinilo prenosivijim, smrtonosnijim ili težima za borbu s lijekovima i cjepivima.
- Cilj je razumjeti kako se patogeni mogu bolje boriti u prirodnim okruženjima s odgovarajućim mutacijama.
Novim dekretom, Trump je također naredio prekid istraživanja koji uključuje infektivne patogene i toksine u SAD-u koji bi mogli ugroziti građane dok se ne pronađe sigurniji, stroži i transparentniji način provođenja takvih istraživanja.
Američke savezne agencije, Svjetska zdravstvena organizacija i znanstvenici diljem svijeta imaju različite zaključke o podrijetlu koronavirusa. I dok većina vjeruje da se virus proširio s životinja u Kini, američka CIA nedavno je sugerirala da je virus možda genetski modificiran i pobjegao iz laboratorija u Wuhanu. U raspravi o podrijetlu pandemije, NIH-a SAD-a suočio se s kritikom zbog navodnog financiranja istraživanja povećanja funkcije koronavirusa u Wuhanu, optužbu su negirali.
Koristi i rizici ovog pristupa istraživanju dugo su raspravljani, s osobito kontroverzom koja je nastala 2011. godine kada su istraživači izmijenili viruse ptičje gripe kako bi bili prenosivi među sisavcima. Istraživanja koristeći ovu metodu na gripi i koronavirusima suspendirana su u SAD-u 2014. godine, ali su vraćena 2017. godine, s svakim slučajem zahtijevajući prethodnu evaluaciju od strane stručnog odbora.
Za više informacija pročitajte na spiegel