Odluka Irske, Norveške i Španjolske o priznanju Palestine
Irska, Norveška i Španjolska nedavno su priznale Palestinu kao neovisnu državu, s fokusom na granicama prije 1967. godine i Istočnim Jeruzalemom kao njenim glavnim gradom. Ovaj potez se smatra simboličnom gestom za jačanje međunarodnog položaja Palestine i pritiska na Izrael da se uključi u pregovore kako bi se okončao trajni sukob. Priznanje ovih zapadnoeuropskih država dodaje se postojećih 143 zemalja koje su već priznale Palestinu, jačajući ideju mirnog rješenja u obliku dvije države.
Utjecaj priznanja Palestine
Iako priznanje nema značajan utjecaj u praktičnom smislu, omogućuje Palestini veću pregovaračku moć i ulazak u bilateralne sporazume kao neovisna država. Međutim, pristup Palestini međunarodnim financijskim sustavima i dalje je ograničen, s Palestinskim upravnim vlastima koje su jako ovisne o pomoći, posebno u Gazi.
Izrael, kao okupirajuća sila, ključno je za određivanje državnosti Palestine. Nada je da će povećani međunarodni pritisak potaknuti Izrael da ponovno razmotri svoje obveze prema dvodržavnom rješenju koje je navedeno u Osloškim sporazumima. Izrael snažno protivići priznanju od strane Irske, Norveške i Španjolske, optužujući ih za “nagradu terorizma” i povlačeći svoje veleposlanike iz tri zemlje. Unatoč ovoj reakciji, priznanje je namijenjeno promicanju mira i mirne budućnosti gdje Palestina i Izrael koegzistiraju u sigurnosti.
Zaključak
Sveukupno, ovo priznanje od strane Irske, Norveške i Španjolske predstavlja daljnji korak prema postizanju mira u regiji i naglašava važnost rješenja u obliku dvije države. Ovaj potez također stavlja status Palestine na dnevni red za buduće rasprave, s nadom da će se konačno postići rješenje dugotrajnog sukoba.
Za više informacija pročitajte na aljazeera