Irak implementirao opsežan zakon o pomilovanju
Irak je nedavno implementirao opsežan zakon o pomilovanju kako bi olakšao pretrpanost u svom zatvorskom sustavu, što je rezultiralo puštanjem više od 19.000 zatvorenika, uključujući neke osuđene kao pripadnike ISIL-a. Zakon je zaustavio sve pogubljenja, čak i za bivše članove ISIL-a, koji su nekada kontrolirali značajne dijelove Iraka prije nego što su poraženi 2017. godine. Zakon o pomilovanju, donesen u siječnju, omogućava određenim osuđenicima koji su pripadali naoružanim skupinama da zatraže puštanje, ponovno suđenje ili odbacivanje slučaja, isključujući one krive za ubojstva povezana s “ekstremizmom.” Ova zakonodavna mjera podržana je od strane sunitskih zakonodavaca koji su tvrdili da su antiteroristički zakoni nepravedno ciljali sunitske zajednice u posljedicama borbe Iraka protiv ISIL-a. Zakon također omogućuje zatvorenicima da zatraže ponovna suđenja ako tvrde da su priznanja dobivena mučenjem ili prisilom.
Smanjenje broja zatvorenika
Sastanak koji je predsjedavao predsjednik Vrhovnog suda Faeq Zeidan otkrio je da je između siječnja i travnja oslobođeno 19.381 zatvorenika, s ukupno 93.597 osoba koje su imale koristi od zakona, uključujući one kojima su ukinuti nalozi ili su dobili jamčevinu. Ova mjera ima za cilj olakšanje pritiska na pretrpani zatvorski sustav Iraka, koji trenutno drži oko 65.000 zatvorenika, gotovo dvostruko većeg kapaciteta. Ministar pravosuđa Khalid Shwani izjavio je da je pretrpanost smanjena s 300 posto na 200 posto otkako je preuzeo dužnost, s ciljem da se do sljedeće godine ispuni međunarodni standard od 100 posto.
Pomilovanje također uključuje puštanje osoba osuđenih za neviolentne zločine poput korupcije, krađe i zlouporabe droga. Irak se suočavao s kritikama zbog korištenja smrtne kazne, pri čemu su prava skupina osuđivala masovna pogubljenja i neprozirne pravne procese. Amnesty International izrazio je zabrinutost zbog nedavnih pogubljenja u zatvoru Central Naseriyah, gdje je 13 muškaraca pogubljeno zbog “previše širokih i nejasnih optužbi za terorizam” bez obavještavanja njihovih obitelji ili pravnih zastupnika. To pokazuje Irakovu napore za reformu pravosudnog sustava i rješavanje pitanja pretrpanosti i kršenja ljudskih prava unutar svog zatvorskog sustava.
Za više informacija pročitajte na aljazeera