Suradnja između Meta i Ray-Ban
Suradnja između Meta i Ray-Ban rezultirala je pametnim naočalama koje nude značajke poput reprodukcije glazbe i telefonskih poziva bez očitog zaslona. Ove naočale također diskretno uključuju kameru koja može snimati sve što je u vidokrugu nositelja.
Projekt I-XRAY
Studenti sa Harvarda AnhPhu Nguyen i Caine Ardayfio iskoristili su ovu tehnologiju na jedinstven način, stvarajući sustav poznat kao “Project I-XRAY” koji koristi Ray-Ban-Meta naočale za identifikaciju osoba. Prijenosom videa putem Instagrama i korištenjem AI za prepoznavanje lica, softver zatim koristi online uslugu za pretraživanje dodatnih slika i osobnih informacija o identificiranoj osobi. Iako proces može potrajati neko vrijeme, softver konačno pruža detaljne informacije, uključujući imena, adrese i brojeve telefona identificiranih osoba.
Motivacija studenata za ovaj projekt bila je skrenuti pozornost na potencijalne posljedice privatnosti takve tehnologije i pokazati kako pojedinci mogu zaštititi svoju privatnost. Naglašavaju da šteta koja može biti učinjena ne ovisi o pametnim naočalama same po sebi, već o sposobnosti diskretnog prikupljanja informacija. Implementacija softvera bila je relativno brza i jednostavna, jer su na njemu radili nekoliko sati tijekom nekoliko dana. Korištenjem alata poput ChatGPT, uspjeli su pokazati što se može postići sa standardnom hardverskom i softverskom opremom.
Osim objašnjavanja tehničkih aspekata svog projekta, studenti su također pružili vodič o tome kako pojedinci mogu zatražiti uklanjanje svojih podataka iz različitih baza podataka. Svojim djelovanjem ciljaju podići svijest o zabrinutostima vezanim uz privatnost i osnažiti ljude da zaštite svoje osobne informacije. Sveukupno, njihov projekt služi kao opomena o potencijalnim rizicima povezanim s tehnologijom prepoznavanja lica i ističe važnost poduzimanja proaktivnih mjera za zaštitu privatnosti.
Za više informacija pročitajte na spiegel