Operacija u šumama Chhattisgarha
Indijske sigurnosne snage su izvele značajnu operaciju u šumama Chhattisgarha, rezultirajući ubojstvom najmanje 31 osumnjičenog gerilca Maoista, najvećim sukobom godine. Operacija je također rezultirala smrću dva pripadnika sigurnosnih snaga, dok su dvojica drugih ranjena tijekom vatrenog obračuna. Sigurnosne snage pokrenule su operaciju na temelju obavijesti koje su sugerirale okupljanje gerilaca Maoista u području Indravati u Chhattisgarhu. Dodatne snage su raspoređene kako bi proširile operacije traženja, potencijalno povećavajući broj žrtava.
Maoistički gerilci u Indiji
Maoistički gerilci, poznati kao Naksali, pridržavaju se oblika komunizma inspiriranog Mao Zedongom te već desetljećima vode gerilski rat protiv vlade u središnjoj i istočnoj Indiji. Ministar unutarnjih poslova Amit Shah pozdravio je nedavnu operaciju kao važan korak prema postizanju Indije slobodne od Naksala, ponavljajući cilj vlade da uguši pobunu do 2026. godine.
Nedavni sukob u Chhattisgarhu dio je niza sukoba, uključujući ubojstvo 16 gerilaca u okrugu Gariband u siječnju i 8 gerilaca u okrugu Bijapur u odvojenom vatrenom obračunu. Indijska vlada je rasporedila značajan broj vojnika u “Crvenom koridoru” regiji kako bi se borila protiv Maoističke pobune, rezultirajući smrću 287 gerilaca u protekloj godini, uglavnom u Chhattisgarhu.
Maoisti se bore za bolje prilike, prava na zemlju i resurse za marginalizirane autohtone zajednice još od 1967. godine. Nedostatak razvoja u tim regijama učinio je mještane podložnima regrutiranju od strane gerilaca, koji nude obećanja svjetlije budućnosti. To je dovelo do gerilaških napada na sigurnosno osoblje, napada na infrastrukturu vlade te nasilnih akcija kako bi unaprijedili svoju stvar.
U cjelini, tekst ističe nastavak sukoba između sigurnosnih snaga i Maoističkih gerilaca u Indiji, pri čemu vlada intenzivira napore za iskorjenjivanjem pobune. Korijenski uzroci sukoba, poput siromaštva, nedostatka razvoja i marginalizacije autohtonih zajednica, nastavljaju poticati pobunu. Fokus vlade na vojne taktike stavljen je u kontrast s potrebom za rješavanjem temeljnih društveno-ekonomskih problema koji pokreću pobunu za dugoročnije rješenje.
Za više informacija pročitajte na aljazeera