Indijske vlasti zabranile dva visoko adiktivna opioida
Indijske vlasti su zabranile dva visoko adiktivna opioida nakon istrage BBC-ja koja je otkrila njihovu ulogu u poticanju javne zdravstvene krize u dijelovima Zapadne Afrike. Kontrolor lijekova Indije, Dr. Rajeev Singh Raghuvanshi, povukao je dozvolu za proizvodnju i izvoz tapentadola i karisoprodola nakon što je Aveo Pharmaceuticals ilegalno izvozio štetnu kombinaciju u zemlje poput Gane, Nigerije i Obale Bjelokosti.
Tapentadol, moćan opioid, i karisoprodol, mišićni relaksant, oboje su visoko adiktivni i mogu uzrokovati teške simptome povlačenja, poteškoće s disanjem, napadaje i potencijalno smrtonosne predoziranja.
Unatoč zabrani u Europi i odobrenju samo za kratkoročnu uporabu u SAD-u, kombinacija ovih lijekova popularna je kao ilegalna droga u zemljama Zapadne Afrike zbog njihove dostupnosti i cjenovne pristupačnosti. Aveo Pharmaceuticals zajedno sa svojom sestrinskom tvrtkom Westfin International poslali su milijune tih tableta u Ghanu i dalje. Nigerija, s populacijom od 225 milijuna ljudi, postala je značajan tržište za ove opioide, sa procijenjenih četiri milijuna ljudi koji zloupotrebljavaju neki oblik opioida.
Tajno istraživanje o ilegalnoj trgovini opiodima
U tajnom istraživanju, BBC-ov operativac se predstavio kao afrički biznismen koji traži da snadbeva Nigeriju opioidima i imao je pristup tvornici Avea gdje je direktor, Vinod Sharma, otvoreno raspravljao o štetnim učincima proizvoda i mogućnostima korisnika da se “nauživaju”. Unatoč upozorenjima o opasnostima lijekova, Sharma je priznao profitabilnost posla.
Nakon izvještaja BBC-ja, indijska Agencija za hranu i lijekove izvršila je raciju u tvornici Avea, zaplijenila njihov cijeli inventar i zaustavila daljnju proizvodnju. Agencija je naglasila svoju predanost poduzimanju pravnih akcija protiv onih koji su uključeni u nelegalne aktivnosti koje štete reputaciji zemlje i obećala provoditi daljnje inspekcije kako bi spriječila distribuciju ovih štetnih droga. Ovaj slučaj ističe važnost međunarodne suradnje u borbi protiv ilegalne trgovine opasnim tvarima i zaštitu javnog zdravlja.
Za više informacija pročitajte na BBC