Sud međunarodne pravde (ICJ) presudio je da neprekidno prisustvo Izraela na okupiranom teritoriju Palestine krši međunarodno pravo i mora naglo završiti.
Sud je istaknuo brojne povrede, uključujući izgradnju i proširenje izraelskih naselja na Zapadnoj obali i Istočnom Jeruzalemu, prisvajanje prirodnih resursa i diskriminatorske politike protiv Palestinaca. Naglasio je da Izrael nema pravo na suverenitet u tim teritorijima, da krši zakone protiv prisvajanja teritorija silom i da ometa pravo Palestinaca na samoopredjeljenje. Sud je također izjavio da druge nacije ne bi trebale podržavati prisutnost Izraela na tim teritorijima.
Odluka je pohvaljena od strane palestinskih dužnosnika kao značajan korak prema okončanju okupacije i ostvarivanju palestinskih prava.
Palestinski ministar vanjskih poslova pozvao je sve države da poštuju svoje obveze ne pomažući ili podržavajući ilegalnu okupaciju Izraela. Međutim, Izrael je odbacio mišljenje kao jednostrano i iskrivljeno, tvrdeći da židovski narod nisu okupatori na vlastitoj zemlji.
Unatoč tome što nije obvezujuća, ICJ odluka smatra se snažnom porukom svjetskim liderima i javnosti da pritisnu Izrael da se pridržava međunarodnog prava. Stručnjaci za ljudska prava vjeruju da će biti izazovno za svjetske lidere ignorirati odluku, te postoji nada da će dovesti do više sankcija i pritiska na Izrael. ICJ također razmatra optužbe za genocid u Gazi, s preliminarnom odlukom koja nalaže Izraelu da spriječi poticanje na genocid i poveća pružanje humanitarne pomoći.
Sveukupno, ICJ odluka predstavlja značajan razvoj u naporima za okončanje okupacije i poštivanje međunarodnog prava u izraelsko-palestinskom sukobu. Izazvala je rasprave i reakcije od strane različitih dionika, s potencijalnim implikacijama za buduće akcije i politike prema sukobu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera