Novi podaci o zadržavanju ilegalnih imigranata u Sjedinjenim Američkim Državama
Novi podaci američke agencije za imigraciju i carinu (ICE) otkrivaju da je više od 25.000 zahtjeva za zadržavanje odbijeno od strane utočišnih jurisdikcija u Sjedinjenim Američkim Državama, što je rezultiralo puštanjem desetaka ilegalnih imigranata osuđenih za ubojstvo. Između 1. listopada 2022. i 6. veljače 2025., ukupno 72 kriminalca s osuđujućim optužbama za ubojstvo pušteno je unatoč ICE-ovim zahtjevima za zadržavanje. Podaci koje je ICE pružio Centru za istraživanje imigracije (CIS) ističu nedostatak suradnje između utočišnih jurisdikcija i saveznih imigracijskih vlasti.
Rasprava o “utočišnim” jurisdikcijama
Rasprava o “utočišnim” jurisdikcijama intenzivira se dok predsjednik Donald Trump nastavlja s fokusom na masovne deportacije. Trump je naznačio moguću saveznu akciju protiv ovih jurisdikcija, prijeteći zadržavanjem saveznih sredstava od gradova ili saveznih država koje dopuštaju postojanje utočišnih politika. ICE-ovi podaci otkrivaju koje su jurisdikcije bile najmanje udovoljavajuće prema zahtjevima za zadržavanje, s više od polovice odbijenih zahtjeva koji dolaze iz zatvora u Kaliforniji, koja se prema CIS-u smatra utočišnom državom.
Države poput Illinoisa, Massachusettsa i Connecticuta, također smatrane utočišnim državama, zajedno s Virginijom, koja ima brojne jurisdikcije s vlastitim utočišnim politikama, pokazale su visok udio odbijenih zahtjeva za zadržavanje. Direktor za hispansko angažiranje u American Principles Project, Alfonso Aguilar, kritizirao je nedostatak suradnje u tim jurisdikcijama, ističući potencijalnu opasnost za građane puštanjem pojedinaca optuženih ili osuđenih za zločine natrag u zajednicu.
- Zatvor Santa Clara u Kaliforniji
- Zatvor Cook County u Illinoisu
- Centar za odrasle osobe u Fairfax Countyu u Virginiji
Postupci ovih jurisdikcija osuđeni su kao nepažljivi i stavljanje sigurnosti njihovih građana na rizik.
Na kraju, ICE-ovi podaci naglašavaju izazove koje predstavlja otpor utočišnih jurisdikcija prema naporima savezne imigracijske provedbe. Unutarnje funkcioniranje ovih politika, utjecaj na javnu sigurnost i potencijalne posljedice neudovoljavanja zahtjevima za zadržavanje značajne su točke kontroverze. Pitanje i dalje ostaje centralna točka u širokoj raspravi o imigracijskoj politici, ističući složenu i kontroverznu narav balansiranja savezne provedbe s lokalnom autonomijom.