Grčki premijer apelira na smirenost
Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis pozvao je na smirenost dok otok Santorini i susjedni otoci u Egejskom moru prolaze kroz seriju potresa. Europsko-sredozemni seizmološki centar (EMSC) zabilježio je stotine potresa, najveći dosegnuvši magnitudu od 5.1. Mitsotakis je istaknuo potrebu da otoci ostanu smireni dok vlasti pažljivo prate situaciju.
Unatoč minimalnoj šteti i dosad ne prijavljenim ozljedama, tisuće lokalaca i turista evakuiralo je otoke iz straha da bi veći potres mogao biti neizbježan. Stručni odbor je izjavio da potresi nisu povezani s vulkanskom aktivnošću, ali seizmolog Gerasimos Papadopoulos upozorio je da eskalirajući niz potresa može ukazivati na veći događaj u budućnosti.
Sezonski potresi na Santoriniju
Santorini, poznat po svojim prekrasnim selima uz litice i uspavanom vulkanu, ima povijest masivnih erupcija koje su oblikovale njegov krajolik. Posljednja značajna erupcija dogodila se 1950. godine, a stručnjaci vjeruju da vulkan izbacuje velike eksplozije svakih 20.000 godina, s posljednjom prije 3.000 godina. Trenutna seizmička aktivnost potaknula je evakuaciju s otoka, pri čemu su hitne službe postavile šatore i škole su zatvorene kao mjera opreza.
- Turistički utjecaj
Turizam, posebno potaknut slavom na Instagramu, zasićen je otokom posljednjih godina, ali nastala potresna aktivnost poremetila je uobičajeni tok posjetitelja. Turistički vodiči i stanovnici izražavaju zabrinutost zbog intenziteta podrhtavanja, pri čemu mnogi biraju napustiti otok dok se situacija ne smiri.
- Povećane usluge trajekata i zrakoplova
- Sigurnosne mjere
Operateri trajekata i zrakoplova povećali su usluge kako bi pomogli u evakuaciji, odgovarajući na zahtjev Ministarstva za krizu klime i civilnu zaštitu. Push obavijesti poslane su da upozore ljude da izbjegavaju područja sklonim klizištima, a mobilni pristup je ograničen u određenim obalnim zonama iz sigurnosnih razloga.
Zaključno, nastali potresi na Santoriniju i susjednim otocima izazvali su zabrinutost među stanovnicima i turistima zbog potencijala za veći seizmički događaj. Vlasti pažljivo prate situaciju, dok stručnjaci upozoravaju da se razina rizika povećala. Naglašena je potreba za evakuacijom i sigurnosnim mjerama, s nadom da će se situacija uskoro stabilizirati, omogućujući ljudima povratak na slikovite otoke i nastavak normalnih aktivnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera