Vođe zaštite okoliša okupljene na COP16
Vođe zaštite okoliša iz gotovo 200 zemalja okupili su se u Kolumbiji na Konferenciji Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti (COP16) kako bi se bavili gubitkom prirode. Konferencija je nastavak sastanaka u Montrealu 2022. godine, kada su zemlje potpisale Kunming-Montrealski globalni okvir za biološku raznolikost, obvezujući se na zaštitu biološke raznolikosti.
Ciljevi i planovi na COP16
Delegati na COP16 raspravljat će o spašavanju prirode od uništenja i ispunjavanju zahtjeva sporazuma iz 2022. godine, uključujući postavljanje 30% teritorija za zaštitu i smanjenje štetnih subvencija. Do petka, samo 31 od 195 zemalja dostavilo je svoje planove za biološku raznolikost. Bogate zemlje su se složile da će godišnje doprinijeti sa 20 milijardi dolara počevši od 2025. godine kako bi pomogle zemljama u razvoju da postignu svoje ciljeve po pitanju prirode, pri čemu je cilj povećati iznos na 30 milijardi dolara do 2030. Međutim, financiranje ne zadovoljava zadane ciljeve, s 15,4 milijardi dolara prikupljenih do 2022.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je na značajna ulaganja u Fond globalnog okvira za biološku raznolikost. COP16 također ima za cilj adresirati klimatske promjene i istodobni pad biološke raznolikosti, s naglaskom na digitalne informacije o sekvenci i tradicionalno znanje u planovima očuvanja.
Indijenske skupine, ključne za zaštitu prirode, traže priznanje svojih prava i nasljeđivanja znanja na konferenciji. Indijenski narodi su povijesno bili razočarani konačnim odlukama na COP-ovima o biološkoj raznolikosti, te se nadaju promjeni na COP16. Sveukupno, konferencija predstavlja priliku za ponovnu energizaciju obveza iz 2022. godine i ispravljanje kursa prema postizanju ciljeva biološke raznolikosti do 2030.
Za više informacija pročitajte na aljazeera