Nasilje vatrenim oružjem u SAD-u
Nasilje vatrenim oružjem proglašeno je zdravstvenom krizom od strane američkog Kirurga generala Viveka Murthya, koji je naglasio hitnu potrebu za strožim zakonima kako bi se suzbila široka dostupnost vatrenog oružja u Sjedinjenim Američkim Državama. Unatoč pažnji posvećenoj masovnim pucnjavama, svakodnevno nasilje vatrenim oružjem i dalje predstavlja značajnu prijetnju, pri čemu su mladi ljudi i zajednice boje pogođeni nerazmjerno. Murthy je istaknuo razorni utjecaj vatrenog nasilja na djecu i tinejdžere, napominjući da je sada vodeći uzrok smrti među ovom demografskom skupinom.
Prijedlozi za suzbijanje nasilja
Iako je deklaracija usmjerena ka donošenju promjena kako bi se suzbilo nasilje vatrenim oružjem, pokušaji provođenja kontrole na federalnoj razini suočavaju se s preprekama, gdje konzervativni političari odolijevaju većim ograničenjima pristupa oružju. Nacionalna asocijacija za prava na oružje (NRA) je osudila upozorenje, optužujući ga da je dio navodnog rata administracije Bidena protiv zakonitih vlasnika oružja. Murthy je istaknuo da posljedice vatrenog nasilja nadmašuju izgubljene živote, pogađajući one koji svjedoče ili prežive pucnjave ili se nose s ozljedama ili gubitkom.
- Mjere poput poboljšanih provjera pozadine
- Ograničenja oružja na javnim prostorima
- Zabranu jakih automatskih pušaka
Izvješće ističe zabrinjavajući trend porasta smrtnih slučajeva povezanih s oružjem u SAD-u, čineći ga iznimkom među slično bogatim zemljama u smislu stope smrtnosti vatrenim oružjem za mlade ljude. Dok statistike pokazuju oštru usporedbu s zemljama poput Francuske, Njemačke i Japana, gdje je pristup oružju strože reguliran, hitna potreba za djelovanjem kako bi se riješila eskalirajuća kriza vatrenog nasilja u Americi postaje još očitija.
Za više informacija pročitajte na aljazeera