Izvješće o globalnom bogatstvu UBS-a za 2024. godinu
Izvješće o globalnom bogatstvu UBS-a za 2024. godinu otkriva da postoji najmanje 58 milijuna milijunaša diljem svijeta, što čini 1,5 posto globalne odrasle populacije. Sjedinjene Američke Države imaju najveći broj milijunaša, slijede Kina, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Japan. Globalno bogatstvo je poraslo za 4,2 posto u 2023. godini, oporavljajući se od pada od 3 posto u 2022. Bogatstvo se definira kao vrijednost financijske i stvarne imovine umanjena za dugove koje posjeduje kućanstvo.
Postoji razlika između osnovnih autohtonih milijunaša koji imaju jake veze sa svojom zemljom i mobilnijeg segmenta koji se može lako preseliti globalno. Predviđa se da će Ujedinjeno Kraljevstvo do 2028. godine izgubiti značajan broj milijunaša, dok se očekuje i pad u Nizozemskoj. Gotovo polovica svjetskog bogatstva drži se od strane 1,5 posto globalne odrasle populacije, koji imaju bogatstvo veće od 1 milijun dolara. Nasuprot tome, oni s manje od 10.000 dolara drže samo 0,5 posto globalnog bogatstva, ali čine 39,5 posto odraslih.
Od 2000. godine, broj milijunaša diljem svijeta se utrostručio. Zemlje poput Katara, Kine i Kazahstana vidjele su značajan rast broja milijunaša. Bogatstvo obično raste u skladu s ekonomskim rastom i rastom cijena imovine, pri čemu ekonomije tržišta u razvoju doživljavaju brže nakupljanje bogatstva. Regija Azije i Pacifika doživjela je najveći rast bogatstva u posljednjih 15 godina, slijede Amerike, Europa, Bliski Istok i Afrika. SAD, Zapadna Europa i Kina domaćini su većine milijunaša u svijetu.
Švicarska ima najveći postotak milijunaša po glavi stanovnika, slijedi Hong Kong, Australija, Nizozemska i SAD. Općenito, izvješće ističe koncentraciju bogatstva među malim postotkom globalne populacije i dinamičnu prirodu demografije milijunaša, koju utječu ekonomski faktori i globalna mobilnost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera