Francuska politička kriza
Francuska vlada premijera Michela Barniera suočava se s kolapsom zbog sporova oko proračuna, s desnim i lijevim strankama koje planiraju podnijeti prijedlog za nepovjerenje protiv njega. Nacionalno okupljanje (RN) ekstremne desnice i lijevi političari izrazili su namjeru podnošenja prijedloga za nepovjerenje, s dovoljno glasova koji bi potencijalno mogli srušiti Barnierovu vladu. U nastojanju da spasi situaciju, Barnier je najavio ukidanje povećanja cijena električne energije i smanjenje zdravstvenog osiguranja za nezakonite migrante kako bi umirio ekstremnu desnicu. Međutim, vođa RN-a Marine Le Pen izjavila je da zahtjevi njenog stranke nisu ispunjeni i kritizirala Barniera zbog ignoriranja oporbe na zakon.
Situacija s Barnierovom vladom
Suočen s prijetnjom prijedloga za nepovjerenje, Barnier se poslužio Člankom 49.3 francuskog ustava kako bi izglasao svoj proračun bez parlamentarne rasprave i poticao zakonodavce da prioritet daju financijskoj stabilnosti zemlje. Očekuje se da će prijedlog za nepovjerenje biti izglasan uskoro, što bi potencijalno moglo dovesti do toga da Barnier postane najkraće služeći premijer od 1958. godine. Barnier je imenovan od strane predsjednika Emmanuela Macrona kao pokušaj navigacije kroz razjapljenu političku krajolik nakon rezultata izbora u kojima nije bilo apsolutne većine.
Ako Barnierova vlada bude srušena, Macron će ostati kao predsjednik, ali će morati imenovati novog premijera i potencijalno formirati novu koalicijsku vladu. Eskalacija proračunske krize uznemirila je francuska tržišta, s zabrinutostima o utjecaju Barnierovog mogućeg otpuštanja na financijsku stabilnost. Nadolazeći politički potres mogao bi dovesti do značajnih promjena u strukturi vladavine Francuske i potencijalno izazvati daljnje neizvjesnosti u političkom krajoliku zemlje.
Za više informacija pročitajte na aljazeera