Globalna zdravstvena kriza i smanjenje proračuna WHO-a
Globalna zdravstvena kriza pogoršava se zbog ozbiljnih smanjenja proračuna dok se smanjuje podrška donatora, stavljajući Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) u opasnost. Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus izrazio je zabrinutost zbog značajnog smanjenja priloga, pogoršanog povlačenjem Sjedinjenih Američkih Država kao najvećeg donatora organizacije.
Kao odgovor na nedostatak financiranja, WHO je revidirao svoje financijske planove, predlažući smanjenje od 21 posto za idući proračunski ciklus i provodeći smanjenje osoblja. Ta smanjenja proračuna će izravno utjecati na zdravstvene sustave diljem svijeta, posebno u ranjivim zemljama. WHO planira napraviti rezove na svim razinama svojih operacija, potencijalno zatvarajući urede u bogatijim zemljama. Međutim, pomoćnica generalnog direktora za poslovne operacije organizacije je napomenula da oko 25 posto proračuna za plaće WHO-a ostaje neiskorišteno u sljedeće dvije godine, što će utjecati na razine osoblja.
Strukturalni problemi i potreba za diversifikacijom financiranja
Unatoč pritisku izazvanom povlačenjem SAD-a, Tedros je istaknuo dublje strukturalne probleme, poput teške ovisnosti WHO-a o nekoliko zemalja koje doprinose 80 posto svog proračuna kroz dobrovoljne priloge. Kako bi preživjela u dugoročnom razdoblju, Tedros je naglasio potrebu za diversifikacijom izvora financiranja organizacije. Dok ostaje u kontaktu s američkim dužnosnicima, Tedros nije imao direktnu komunikaciju s predsjednikom Donaldom Trumpom.
WHO se suočava s manjkom od gotovo 600 milijuna dolara ove godine, potičući dužnosnike da potiču donatore na brzu akciju kako bi spriječili kolaps njihove sposobnosti da odgovore na zdravstvene krize i održe ključne usluge. Budućnost globalnog zdravlja ostaje u opasnosti dok se WHO bori s financijskim izazovima i pokušava osigurati održivo financiranje kako bi nastavila svoj vitalni rad.
Za više informacija pročitajte na aljazeera