Bugarska i Rumunjska postaju punopravne članice Schengenske zone
Bugarska i Rumunjska dobile su odobrenje da postanu punopravne članice Schengenske zone, bezgraničnog područja putovanja u Europi, počevši od početka iduće godine. Odluka je donesena nakon 13-godišnjeg puta prema pristupanju za ove dvije zemlje, koje su konačno dobile ulaz nakon što je Austrija povukla svoj veto zbog brige o nezakonitim imigrantima. Mađarski ministar unutarnjih poslova pozdravio je ovo kao “povijesni trenutak” i pohvalio važnost ovog poteza na sastanku europskih ministara. Rumunjski predsjednik Klaus Iohannis također je istaknuo prednosti članstva u Schengenskoj zoni, poput smanjenja vremena čekanja na granici, smanjenja logističkih troškova za tvrtke te povećanja privlačnosti za strane investitore.
Djelomičan pristup Schengenskoj zoni u ožujku
U ožujku su Bugarska i Rumunjska dobile djelomičan pristup Schengenskoj zoni, s ukidanjem zračnih i pomorskih graničnih kontrola, ali su ograničenja na kopnu ostala na snazi. Austrija je odlučila povući svoje preostale primjedbe nakon što su dvije zemlje potpisale sporazum “paketa zaštitu granice” u Budimpešti. Ovaj sporazum uključuje zajedničko raspoređivanje graničnih stražara na bugarsko-tursku granicu te privremene granične kontrole na kopnenim rutama. Austrijski dužnosnici primijetili su da su njihovi zahtjevi za suzbijanjem nezakonitih imigranata doveli do značajnog smanjenja broja migranata uhvaćenih blizu njihove granice s Mađarskom.
Schengensku zonu trenutno čini 29 članica, uključujući većinu zemalja EU-a, kao i Švicarska, Norveška, Island i Lihtenštajn. To je najveće područje na svijetu bez unutarnjih graničnih kontrola, što omogućava više od 400 milijuna ljudi da putuju slobodno unutar zemlje. Tekst također spominje da je izvješće Europskog vijeća za vanjske odnose otkrilo da 54% glasača za Brexit u Britaniji žali zbog svoje odluke i sada bi prihvatili povratak u potpunu slobodu kretanja kako bi zadržali pristup jedinstvenom tržištu EU-a. Ova saznanja sugeriraju da bi moglo doći do prilike za ponovnu procjenu odnosa između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera