Planovi Europske unije za financijsku pomoć RFE/RL
Europska unija najavila je planove za pružanje 5,5 milijuna eura hitne financijske pomoći Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) nakon što je američka vlada, pod predsjednikom Donaldom Trumpom, naglo obustavila svoje financiranje. Odluka o smanjenju financiranja za RFE/RL, zajedno s drugim američkim medijima poput Voice of America, smatrana je mjerom štednje od strane administracije Trump, no kritičari su tvrdili da je također bila politički motivirana kako bi se kontroliralo i cenzuriralo nezavisno novinarstvo koje se nije slagalo s njihovim stavovima.
Sudbina RFE/RL pod upitnikom
Odvjetnici za RFE/RL uspjeli su osigurati sudsku odluku da administracija Trump vrati 12 milijuna dolara financiranja odobrenih od strane Kongresa, ali do sada novac nije poslan, stavljajući budućnost dugogodišnjeg medijskog izdanja pod rizik. Odluka Europske unije da pruži kratkoročnu hitnu financijsku pomoć smatra se sigurnosnom mrežom za nezavisno novinarstvo, s fokusom na podršku radu RFE/RL-a u zemljama blizu europske agende.
Visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku, Kaja Kallas, izrazila je nadu da će svih 27 zemalja članica doprinijeti više sredstava kako bi podržale RFE/RL dugoročno, budući da izdanje igra ključnu ulogu u pružanju vijesti i informacija zemljama istočne Europe, srednje Azije i Bliskog istoka. Sa Washingtonom koji smanjuje stranu pomoć, EU vidi priliku da uskoči i podrži strateška područja poput neovisnih medijskih izdanja.
Radio Free Europe/Radio Liberty ima dugu povijest koja seže u početne godine hladnog rata, kada je počeo emitirati u zemlje istočne Europe, a kasnije i u Rusiju. S izdanjem se suočio s kritikama i bio zabranjen od strane zemalja poput Rusije zbog izvještavanja o događajima poput rata u Ukrajini. S preko 1.700 zaposlenika i emitiranjem programa na 27 jezika u 23 zemlje, RFE/RL igra vitalnu ulogu u pružanju nepristranih vijesti i informacija regijama u kojima je sloboda medija ugrožena. Odluka EU-a da podrži RFE/RL ističe važnost neovisnog novinarstva i potrebu za očuvanjem medijske slobode u današnjem svijetu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera