Predsjednik Tajvana William Lai Ching-te
Naglasio je važnost razumijevanja agresivnog stava Kine prema Tajvanu, opisujući “prisajedinjenje” i “uklanjanje” Tajvana kao konačni nacionalni cilj Kine.
Lai je istaknuo potrebu da se Tajvan brani protiv pokušaja Kine da ponovno ujedini ova dva teritorija, pozivajući kadete vojne akademije da prepoznaju izazove koje predstavlja rast Kine.
Unatoč odbijanju Pekinga za pregovore s Tajvanom, Lai je ponovio da samo stanovnici Tajvana imaju pravo odrediti svoju budućnost.
Visoki kineski dužnosnici i vojna akademija Whampoa
Kao odgovor, visoki kineski dužnosnici, uključujući Wang Huninga, istaknuli su povijesnu potrebu za ponovnim ujedinjenjem Tajvana s Kinom, obećavajući uništiti svaki separatistički pokret.
Lai je upozorio protiv defetizma, pozivajući kadete da brane Tajvan od prisajedinjenja s Kinom i naglašavajući da budućnost Tajvana treba biti određena njegovim narodom.
Vojna akademija Whampoa, gdje je Lai održao svoj govor, ima dugu povijest koja seže do osnivanja Republike Kine i odigrala je ključnu ulogu u obuci vojnog osoblja vjernog državi.
Eskalacija napetosti između Kine i Tajvana
Dok napetosti između Kine i Tajvana eskaliraju, s Pekingom koji vidi Tajvan kao svoj teritorij i prijeti vojnim akcijama ako Tajvan potraži formalnu neovisnost, Laijeva nepokolebljivost i predanost zaštiti suvereniteta Tajvana se ističu.
Dok Kina i dalje tvrdi svoje pretenzije za Tajvanom i nužnost ponovne ujedinjenosti, Tajvan ostaje čvrst u svojoj tvrdnji neovisnosti kao Republike Kine.
Sukob između dvije strane ističe složene geopolitičke dinamike u regiji i kontinuiranu borbu za autonomiju i samoodređenje na Tajvanu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera