Porast anti-semitističkih incidenata u Australiji
Posebno u Sydneyu i Melbourneu, izazvao je zabrinutost i osudu političkih lidera i zajednice. Nedavno uništavanje sinagoga i domova, uključujući ispisivanje svastika i anti-židovskih pogrdnih izraza, potaknulo je australskog premijera Anthonya Albanesea i premijera države Chrisa Minnsa da osude takva djela kao “monstruozna i užasna”, te naglase važnost jedinstva u multikulturalnom društvu. Australijska vlada je reagirala na ove incidente formiranjem posebnih policijskih zadataka i saveznog tima usmjerenog na borbu protiv anti-semitizma nakon požara u sinagogi u Melbourneu, koji je policija proglasila “terorizmom”.
Napetost u odnosima između Australije i Izraela
Porast anti-semitističkih incidenata također je napetost u odnosima Australije s Izraelom, s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom koji optužuje laburističku vladu za poticanje ovih napada kroz navodno “anti-izraelske” politike. Međutim, australski ministar pravosuđa Mark Dreyfus, koji je židov, osporava te tvrdnje, tvrdeći da Australija ostaje čvrst prijatelj Izraela kao što je bila od samog osnutka države. Napetosti između dviju zemalja podigle su zabrinutost o utjecaju međunarodnih sukoba, poput sukoba Izrael-Gaza, na domaći sklad i odnose među zajednicama.
Unatoč naporima vlade da se bavi problemom anti-semitizma, neke židovske organizacije kritizirale su odgovor kao nedostatan i pozvale na značajnije djelovanje. Ongoing incidents make up the anti-Semitic highlight a need for collective action to combat hate crimes and uphold the values of tolerance and diversity in Australian society. The call for solidarity and condemnation of such acts reflect a commitment to safeguarding the rights and safety of all individuals, regardless of their religious beliefs or background.
Za više informacija pročitajte na aljazeera