Kontroverzni zakon o vakfima u Indiji
Donje jequće indijskog parlamenta izglasalo je kontroverzni zakon koji je predstavila hinduistička nacionalistička vlada premijera Narendre Modija, a koji mijenja zakone koji upravljaju muslimanskim vakfima vrijednim preko 14 milijardi dolara. Predložene promjene zakona o vakfima iz 1995. godine uključuju dodavanje ne-muslimana u odbore koji upravljaju vakfima i povećanje nadzora vlade nad njihovim posjedima. Dok BJP tvrdi da će promjene suzbiti korupciju i promicati raznovrsnost, mnogi muslimani strahuju da bi potezi mogli učiniti vakf imovinu ranjivijom na oduzimanje, sporove i srušenja.
Tijekom žustre rasprave u donjem domu, oporba koju predvodi Kongres kritizirala je zakon kao neustavan i diskriminirajući prema muslimanima. Unatoč protivljenju, zakon je izglasan sa 288 članova za i 232 protiv. Zakon sada prolazi raspravu u gornjem domu te će trebati odobrenje predsjednice Droupadi Murmu da postane zakon.
Jedna od najkontroverznijih promjena u zakonu je izmjena pravila vlasništva koja bi mogla utjecati na stotine džamija, svetilišta i groblja koja nemaju formalnu dokumentaciju zbog donacija bez pravnih zapisa prije desetljeća ili čak stoljeća. Indijski muslimani strahuju od potencijalnog povećanja državne kontrole nad njihovom imovinom, pogotovo jer su napadi na njih porasli pod vladom Modija.
Odredbe zakona bi omogućile ne-muslimanima da se pridruže vakfnim odborima iz administrativnih razloga, što je izazvalo zabrinutost zbog miješanja u religijske pitanja. Ministar unutarnjih poslova Amit Shah jamčio je da će ne-muslimanski članovi nadzirati usklađenost s propisima i ispravnu upotrebu donacija bez miješanja u religijska pitanja. Međutim, vođa oporbe Rahul Gandhi upozorio je da zakon ima za cilj marginalizirati muslimane i postaviti opasan presedan za ciljanje drugih zajednica u budućnosti.
All India Muslim Personal Law Board (AIMPLB) odbacio je zakon kao diskriminirajući i kršenje ustavnih prava muslimanskih građana, obećavajući da će ga osporiti u sudnici i pozivajući građane na prosvjede ako bude usvojen. Desni hinduistički skupine već su podnijele zahtjev za džamije, dodatno potpaljujući strahove muslimana o potencijalnom urušavanju autonomije i prava na imovinu.
S obzirom na to da muslimani čine 14 posto populacije Indije i najveća su manjina u zemlji, ali najsiromašniji, utjecaj zakona na vakf imovinu mogao bi imati dalekosežne posljedice za zajednicu. Situacija ističe šire probleme religijske slobode, prava na imovinu i prava manjina u Indiji, ističući složeni odnos između države, religijskih institucija i marginaliziranih zajednica u raznolikom i multi-religioznom društvu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera