Nuklearni arsenal država u svijetu
Devet država koje posjeduju nuklearno oružje u svijetu povećale su svoju ovisnost o nuklearnim oružjima investirajući jednu trećinu više u modernizaciju svojih atomskih arsenala, prema izvještaju Stockholmskog instituta za međunarodni mir (SIPRI). Loše stanje međunarodne sigurnosti pripisano je ratovima na Ukrajini i Gazi, što je uzrokovalo da nuklearno oružje igra važniju ulogu u globalnim odnosima nego što je viđeno od vremena Hladnog rata. Izvještaj je istaknuo da su posljedice tih ratova vidljive u različitim aspektima naoružanja, razoružanja i međunarodne sigurnosti.
Modernizacija nuklearnog arsenala
Devet država koje posjeduju nuklearno oružje – Sjedinjene Države, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Sjeverna Koreja i Izrael – modernizirale su svoje nuklearne arsenale i uvelike uvele nove nuklearno naoružane ili nuklearno sposobne sustave u 2023. Globalni inventar bojevih glava u siječnju 2024. procijenjen je na 12.121, od čega je oko 9.585 u vojnim zalihama spremnim za uporabu. Međutim, 3.904 bojne glave bile su raspoređene s raketama i zrakoplovima, većina ih pripada Rusiji i SAD-u, iako je Kina istaknuta da ima bojne glave visoko operativne spremnosti po prvi put.
Ukupna potrošnja na nuklearne arsenale porasla je na 91,4 milijarde dolara u 2023., pri čemu su SAD činile 80% povećanja. Rusija i Kina bile su sljedeći najveći potrošači. Unatoč postupnom raspuštanju oružja iz ere Hladnog rata, godišnje je došlo do povećanja operativnih nuklearnih bojnih glava, zabrinjavajući trend koji se očekuje da će se nastaviti i potencijalno eskalirati u budućnosti, prema direktoru SIPRI-ja Dan Smithu.
Izvještaj je istaknuo da Rusija i SAD posjeduju većinu nuklearnog oružja globalno, s njihovim zalihama ostajući relativno stabilnima, iako je došlo do povećanja rasporeda u određenim područjima. Transparentnost o nuklearnim snagama smanjila se u obje zemlje, osobito zbog akcija Rusije na Ukrajini i rasprava o sporazumima o dijeljenju nuklearnog oružja. SIPRI je napomenuo da su njihove procjene približne i revidiraju se godišnje na temelju novih informacija.
Kao zaključak, izvještaj ističe zabrinjavajući trend povećane ovisnosti o nuklearnom oružju od strane država koje posjeduju nuklearno oružje, pozivajući na transparentnost, razoružanje i diplomaciju kao rješenja za adresiranje sve veće nuklearne prijetnje u svijetu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera