Financijska pomoć Ukrajini od strane Europske unije
Europski veleposlanici su se složili pružiti Ukrajini do 35 milijardi eura kao dio većeg planiranog zajma od strane Grupe sedam (G7) nacija, koristeći zaleđena sredstva ruske središnje banke. Ova financijska pomoć je ključna za Ukrajinu dok pokušava stabilizirati svoje gospodarstvo, podržati svoje vojne napore i održavati elektroenergetsku mrežu tijekom nastavljene neprijateljstva s Rusijom. Europski doprinos je dio inicijative od 50 milijardi dolara dogovorene od strane G7 u lipnju, s EU kao prvom koja specificira svoj udio u financiranju. Očekuje se da će ostali članovi G7, poput Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, slijediti taj primjer.
Očekuje se da će zajam biti odobren od strane Europskog parlamenta kasnije u listopadu, s isplatom zakazanom za sljedeću godinu. Mehanizam financiranja uključuje korištenje profita generiranih iz zaleđenih ruskih sredstava koja se nalaze u zapadnim institucijama, uglavnom u Europskoj Uniji. Oko 235 milijardi dolara sredstava ruske središnje banke je zaleđeno u EU, s većinom u posjedu belgijske tvrtke Euroclear. Kamata koja se zaradi na tim sredstvima bit će upotrijebljena kako bi se pružila dodatna financijska podrška Ukrajini.
Problemi u provedbi zajma
Iako se G7 zajam smatra ključnom slamkom spasa za Ukrajinu, došlo je do kašnjenja u njegovoj provedbi zbog SAD tražeći jamstva od EU vezano uz nastavak zaleđivanja ruskih sredstava. Trenutno, države članice EU-a moraju svakih šest mjeseci pristati produljiti zaleđivanje sredstava, pri čemu se Mađarska posebno protivi produljenju tog razdoblja na 36 mjeseci. Geopolitička situacija dodatno je zakomplicirala proces, s nekim zemljama koje preferiraju čekati do nakon američkih predsjedničkih izbora u studenom prije nego se obavežu na dugoročnu financijsku podršku.
Zaključak
U zaključku, EU-ov sporazum o pružanju značajne financijske pomoći Ukrajini kroz zaleđena ruska sredstva ističe kompleksne dinamike koje djeluju u trenutačnoj geopolitičkoj krajoliku. Zajam, kada bude u potpunosti proveden, ponudit će ključnu podršku Ukrajini dok se nosi s izazovnim ekonomskim i sigurnosnim poteškoćama u svjetlu sukoba s Rusijom. Nastavak pregovora i kašnjenja naglašavaju složenu ravnotežu potrebnu međunarodnim akterima kako bi učinkovito odgovorili na krizne situacije uzimajući u obzir šire političke razmatranja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera