Stanje površinskih voda u Europi
Samo 37 posto površinskih vodenih tijela u Europi, poput jezera ili rijeka, prijavljeno je kao u dobrom ili vrlo dobrom stanju prema Europskoj agenciji za okoliš (EEA) 2021. Unatoč naporima zemalja, taj se broj gotovo nije promijenio od 2015. godine, kako je navedeno u novom izvješću EU agencije sa sjedištem u Kopenhagenu. Nedostatak poboljšanja ekološkog stanja odražava kontinuirano zagađenje površinskih voda diljem kontinenta.
Izazovi za vodna tijela u Europi
Direktorica EEA-e, Leena Ylä-Mononen, ističe neviđene izazove s kojima se suočavaju vodna tijela, prijeteći sigurnosti vode u Europi. Poziva na udvostručenje napora kako bi se obnovilo zdravlje rijeka, jezera, obalnih voda i drugih vodenih tijela kako bi se osigurala otporna i sigurna resursa za buduće generacije. Sigurnost opskrbe vodom trenutno se suočava s značajnim izazovima i nastavit će to činiti.
Glavni izvor onečišćenja za površinske i podzemne vode identificira se kao poljoprivreda, zbog intenzivne upotrebe hranjiva i pesticida. Promjene u poljoprivrednim praksama i nove tehnologije mogle bi pomoći u rješavanju ovog problema, prema EEA-i. Poljoprivreda je također najveći neto potrošač vode u Europi, a potreba za navodnjavanjem vjerojatno će se povećati s klimatskim promjenama.
Podzemne vode osiguravaju dvije trećine pitke vode EU i podržavaju ekosustave poput močvarnih i rijeka. Iako je 77 posto podzemnih voda u dobrom kemijskom stanju, onečišćivala poput nitrata i pesticida predstavljaju izazove. Suša postaje sve veći problem u Europi, s povećanom nestašicom vode na jugu i češćim i težim sušnim razdobljima koja pogađaju kontinent.
Trenutno je 20 posto europskog zemljišta i 30 posto populacije pogođeno nestašicom vode, a očekuje se da će se ti brojevi povećati zbog klimatskih promjena, prema EEA-i. Preporučuje se strategije za smanjenje potrošnje vode, poput popravljanja curenja, korištenja uređaja i procesa za uštedu vode te povećanje ponovnog korištenja vode. Cijena vode također može igrati ulogu u promicanju smanjene potrošnje.
Osim nestašice vode, višak vode postaje značajan problem u Europi, s povećanom intenzivnom kišom koja vodi poplavama i povećanim rizicima od poplava. Pristupačno i održivo upravljanje rizicima od poplava ključno je s obzirom na utjecaj klimatskih promjena na Europu. Nedavni događaji poplava u različitim europskim zemljama istaknuli su potrebu za učinkovitim mjerama za sprječavanje poplava.
Izvješće EEA-e, koje se temelji na podacima iz 19 država članica EU, pruža opsežnu procjenu stanja europskih voda, obuhvaćajući preko 120.000 površinskih vodenih tijela i 3,8 milijuna kilometara podzemnih voda u EU i Norveškoj. Predstavlja značajan dio vodenih tijela u regiji, naglašavajući važnost rješavanja problema kvalitete i količine vode kako bi se osigurala održiva i sigurna opskrba vodom za budućnost Europe.
Za više informacija pročitajte na spiegel