Pustošni pokret tla na ilegalnom rudniku zlata na otoku Sulavesi
Pustošni pokret tla na ilegalnom rudniku zlata na otoku Sulavesi u Indoneziji odnio je najmanje 23 života, s očekivanim porastom broja poginulih jer 35 osoba i dalje nedostaje. Incident, koji se dogodio u distriktu Bone Bolango u pokrajini Gorontalo, izazvala su intenzivna kiša koja je zahvatila rudare i lokalne stanovnike. Spasilačke operacije su u tijeku s stotinama radnika angažiranim u potrazi za preživjelima, dok su jake kiše, nestabilno tlo i teško prohodan teren predstavljali značajne izazove operaciji.
Sigurnosni rizici ilegalnog rudarstva u Indoneziji
Ilegalne rudarske aktivnosti su uobičajene širom Indonezije, gdje četvrtina neregistriranih rudnika su rudnici zlata. Napuštena mjesta privlače lokalce koji traže preostalu zlatnu rudu bez adekvatnih sigurnosnih mjera, stavljajući sebe u opasnost od klizišta i drugih opasnosti. Nedavno klizište ističe opasnosti s kojima se suočavaju rudari u tim udaljenim distriktima, gdje krčenje šuma i male operacije doprinose riziku od katastrofa.
Preživjeli klizišta dijele jezive priče o tome kako su satima bili pod ruševinama, oslanjajući se na zrak koji prolazi kroz pukotine u ruševinama za preživljavanje. Upotreba vrlo toksičnih tvari poput žive i cijanida u preradi zlatne rude dodatno pogoršava rizike s kojima se suočavaju rudari. Indonezija ima povijest nesreća povezanih s rudarstvom, a nedavna tragedija u Bone Bolangu dodaje se rastućem popisu incidenata koji su odnijeli brojne živote.
Regulacija ilegalnog rudarstva i sigurnosne mjere
Napore vlade za reguliranje ilegalnog rudarstva i poboljšanje sigurnosnih mjera u tim operacijama izaziva velika i udaljena priroda rudarskih lokacija zemlje. Klizišta, poplave i urušavanja tunela su redovite opasnosti s kojima se rudari suočavaju, naglašavajući potrebu za povećan nadzor i provedbu sigurnosnih protokola u rudarskoj industriji. Tragični događaji na Sulavesiju služe kao snažan podsjetnik na opasnosti povezane s ilegalnim rudarstvom i hitnu potrebu za djelovanjem kako bi se spriječio daljnji gubitak života u indonezijskom rudarskom sektoru.
Za više informacija pročitajte na aljazeera