Julian Assange i sudsko saslušanje u Londonu
Julian Assange, osnivač WikiLeaks-a, suočava se s presudnim sudskim saslušanjem u Londonu koje bi moglo odrediti hoće li biti izručen Sjedinjenim Američkim Državama zbog optužbi povezanih s objavom povjerljivih vojnih dokumenata i diplomatskih kabela. Američka vlada je dala osiguranja londonskom sudu da će Assange imati pravedno suđenje i neće biti izložen smrtnoj kazni, no kritičari tvrde da su ta osiguranja nepouzdana zbog raznih kaveti. Assangeova supruga Stella nazvala je ta jamstva “očiglednim izmotavanjem riječi” i izrazila zabrinutost za njegovu budućnost.
Odluka londonskog suda i moguće posljedice
Visoki sud u Londonu može odlučiti da su američka osiguranja dostatna i odobriti zahtjev za izručenje, ili može smatrati da su ta osiguranja nedostatna i dopustiti Assangeu pravo na žalbu protiv izručenja. Ako se američka osiguranja prihvate, jedina preostala opcija za Assangea bila bi žalba na Europskom sudu za ljudska prava koji bi mogao izdati privremene mjere kako bi spriječio odmah izručenje. Međutim, ako ECHR odluči protiv izdavanja privremenih mjera, Assange bi bio izručen SAD-u i suočio bi se s optužbama tamo.
Kritičari tvrde da izručenje Assangea postavilo bi opasan presedan i imalo bi zastrašujući učinak na slobodu govora za izdavače i novinare širom svijeta. Slučaj ističe napetost između Zakona o špijunaži SAD-a i Prvog amandmana, s ekspertima koji upozoravaju da bi gonjenje Assangea za objavu povjerljivih informacija moglo ometati vitalno novinarstvo potrebno za demokraciju. Slučaj se smatra prijelazom na novi pravni teren i izazvao je zabrinutost zbog utjecaja na slobodu tiska i slobodu govora.
Za više informacija pročitajte na aljazeera