Uhićenja bivših visokih dužnosnika
Nakon masovnog ustanka u kolovozu u Bangladešu, više od desetak bivših visokih dužnosnika vlade uhićeno je i optuženo za “omogućavanje masakra” pred posebnim sudom. Optuženici, uključujući 11 bivših ministara, suca i bivšeg glavnog tajnika vlade, optuženi su za zapovjednu odgovornost za smrtonosni progon na prosvjedu vođenom studentima koji je rezultirao uklanjanjem i progonom bivše premijerke Sheikh Hasine. Tužitelji tvrde da su optuženici sudjelovali u planiranju, poticanju nasilja, naređivanju policijskim službenicima da pucaju na prvi znak, te ometanju napora sprječavanja genocida.
Optužbe protiv Sheikh Hasine
Sheikh Hasina, koja je pobjegla u Indiju u kolovozu, suočava se s optužbama za “masakre, ubojstva i zločine protiv čovječnosti”, ali ostaje bjegunac u egzilu. Međunarodni sud za zločine postavio je rok istražiteljima da dovrše svoj posao do 17. prosinca. Glavni tužitelj suda zatražio je pomoć od Interpola u uhićenju Hasine, iako se zakoni o izručenju razlikuju po zemljama. Privremeni vođa, Muhammad Yunus, izjavio je da će njegova administracija tražiti njezino izručenje iz Indije, što potencijalno može naprezati odnose s regionalnim saveznikom.
Tijekom Hasinine gotovo 16-godišnje vladavine došlo je do široko rasprostranjenih kršenja ljudskih prava, uključujući masovna uhićenja i izvanpravna ubojstva političkih protivnika. Prosvjedi su izbili u Bangladešu ovog ljeta nakon zahtjeva studenata za ukidanjem kontroverznog kvotnog sustava u državnim poslovima, što je na kraju dovelo do šireg poziva za smjenom Hasine s vlasti. Odgovor vlade na prosvjede bio je brutalan, s sigurnosnim snagama koje su koristile suzavac, stvarne metke i nasilje protiv mirnih demonstranata, što je rezultiralo smrću više od 1.000 ljudi i uhićenjem tisuća.
Za više informacija pročitajte na aljazeera