Aktualna situacija oko iranskog nuklearnog programa
Bivši izraelski ministar obrane Avigdor Lieberman optužio je administraciju Joea Bidena da omogućuje Iranu da nastavi s razvojem nuklearnog oružja, tvrdeći da Teheran planira izvesti nuklearni holokaust protiv Izraela u sljedeće dvije godine. Lieberman je upozorio da Iran planira napasti Izrael s tisućama raketa s više frontova istovremeno, prijetivši uništenjem židovske države. Izraelski brigadir (umirovljeni) Yossi Kuperwasser iznio je iste zabrinutosti, sugerirajući da oklijevanje administracije Bidena u sučeljavanju s Iranom može ohrabriti njegove nuklearne ambicije.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) nedavno je kritizirala Iran zbog nedostatka suradnje s inspektorima agencije, s rezolucijom iniciranom od strane Britanije, Francuske i Njemačke. Wall Street Journal izvijestio je da je administracija Bidena pokušala odgovoriti Europske zemlje od osude Irana, ali State Department demantirao je te tvrdnje. Međutim, SAD se na kraju pridružilo europskim zemljama u kritiziranju Irana.
- Briga zbog nedostatka suradnje Irana s IAEA-om
- Sukob između Europskih zemalja i SAD-a oko pristupa Iranu
Kako se približava istek Sporazuma o iranskom nuklearnom programu iz 2015., vlade Britanije, Francuske i Njemačke iznijele su navodne povrede Irana načinjene sporazumom pred Vijećem sigurnosti UN-a. Unatoč tome, nije bilo najave “ponovnog uvođenja” sankcija UN-a protiv Irana. Republikanski zakonodavci podnijeli su rezoluciju za poduzimanje mjera kako bi se spriječilo Iranu da stekne nuklearno oružje.
- Navodne povrede iranskog nuklearnog sporazuma
- Reakcije Europskih zemalja i SAD-a
Nedavni izvještaji ukazuju na to da je Iran značajno povećao zalihe uranija obogaćenih do 60%, tehnički korak udaljen od razine pogodne za oružje. Unatoč diplomatskim naporima za suzbijanje iranskog nuklearnog programa, tekuće napetosti na Bliskom Istoku ističu hitnu potrebu za globalnom akcijom kako bi se spriječilo da Iran stekne nuklearno oružje.
Zaključak
U cjelini, situacija oko iranskog nuklearnog programa izaziva ozbiljnu zabrinutost među međunarodnim dionicima, a nužna je koordinirana akcija kako bi se spriječilo da Iran postane nuklearna sila.
Za više informacija pročitajte na FOX News