Australija i Novi Zeland prate kineske ratne brodove
Australija i Novi Zeland pažljivo prate prisutnost skupine kineskih ratnih brodova uz australsku istočnu obalu. Kineski ratni brodovi, među kojima su fregata, krstarica i opskrbni tanker, prvotno su primećeni blizu kopna Australije pre nego što su se premestili prema Sidneju. Iako prisutnost kineskih brodova u međunarodnim vodama nije neobična, zvaničnici smatraju da je neobična. Obje zemlje naglašavaju da kineski brodovi nisu smatrani prijetnjom i djeluju unutar granica međunarodnog prava.
Reakcija ministara obrane
Ministar obrane Australije Richard Marles izjavljuje da pažljivo prate kineske brodove kako bi se osiguralo da ih se propisno nadzire. Slično tome, ministar obrane Novog Zelanda Judith Collins spominje da su obrambene snage njene zemlje u procesu praćenja situacije. Međutim, obje zemlje nisu obaviještene od strane Kine o svrsi raspoređivanja ovih brodova ili njihovim budućim planovima.
- Richard Marles – ministar obrane Australije
- Judith Collins – ministar obrane Novog Zelanda
Pojava kineskih brodova slijedi nedavni incident između kineskog borbenog aviona i australskog vojnog aviona u Južnom kineskom moru. Incident je izazvao napetosti između Australije i Kine, pri čemu su obje strane optužile jedna drugu za nebezbrižno vojno ponašanje. Ovaj incident je samo jedan od mnogih napetih susreta između dvije zemlje u regiji azijsko-pacifičnog regiona u posljednjim godinama, uključujući kineski avion koji je presreo australski helikopter i kineski razarač koji je koristio sonar pulsove na australskim mornaričkim roniocima udaljenim od Japana.
Konstantno praćenje kineskih ratnih brodova naglašava krhku prirodu geopolitičke situacije u azijsko-pacifičkom regionu i važnost održavanja budne pozicije kako bi se osigurala mir i sigurnost usred rastućih napetosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera