Upozorenja na obilnu kišu i grad
Upozorenja na obilnu kišu i grad ponovno su izdana u južnoj Njemačkoj. Meteorolozi njemačke meteorološke službe (DWD) predviđaju da bi mogli nastupiti olujni pljuskovi, s mogućnošću poplava i visokih vodostaja u potocima i manjim rijekama, između srijede ujutro i četvrtka ujutro, posebno duž i južno od Dunava.
Utjecaj klimatskih promjena
Iako situacija možda neće biti tako ozbiljna kao krajem svibnja i početkom lipnja, vjerojatnost takvih obilnih kiša u južnoj Njemačkoj navodno je porasla. Zbog klimatske krize, učestalost ovih događaja u regiji pomaknula se, događajući se otprilike svakih 30 godina umjesto prosječno svakih 42 godine. Taj porast pripisuje se učincima klimatskih promjena.
- Globalno povećanje temperature od dva stupnja
- Porast vjerojatnosti obilnih kišnih događaja
Osim toga, projekcije sugeriraju da bi s globalnim povećanjem temperature od dva stupnja slični događaji mogli nastati svakih 23 do 25 godina u tom području. Međutim, postoji značajna nesigurnost u tim izračunima.
Krajem svibnja i početkom lipnja, obilne kiše dovele su do poplava i poplava u južnoj Njemačkoj, posebno pogođujući slivne površine rijeka Dunav i Neckar. Analiza Regionalnog klimatskog ureda DWD-a u Potsdamu usredotočila se na ta područja, otkrivajući da su klimatske promjene povećale vjerojatnost takvih događaja za faktor od otprilike 1,4.
Intenzitet kišnih događaja u regiji također je potencijalno porastao za oko četiri posto, donoseći otprilike četiri milimetra više oborina u usporedbi s klimom 1,2 stupnja hladnijom od one s početka 1900-ih.
Studija objašnjava da rastuće temperature mogu intenzivirati kišu zbog povećane sposobnosti zraka da zadrži vodenu paru. Kako se topli masovni zrak kreću s toplijih oceanskih površina prema kontinentima, mogu osloboditi više vode kao kišu. Stoga se očekuje povećanje potencijala za obilne kišne događaje zbog klimatskih promjena.
Studije pripisivanja analiziraju povijesne meteorološke podatke i klimatske simulacije kako bi razumjele utjecaj ljudski potaknutog globalnog zatopljenja. Nedavna istraživanja naglasila su da je obilna kiša odgovorna za poplave u južnoj Njemačkoj bila do 10 posto jača zbog ljudski potaknutog zatopljenja. Čak i blagi porasti intenziteta oborina mogu imati neopravdano velike učinke, kao što je to bilo slučajno u poplavi u dolini Ahrtal 2021. godine, koju je pogoršao utjecaj klimatskih promjena.
Za više informacija pročitajte na spiegel