Američka vlada istražuje spremnost Europe za vojno osiguranje primirja na Ukrajini
Američko Ministarstvo vanjskih poslova poslalo je upitnike europskim vladama tražeći detaljne prijedloge za opskrbu oružjem, mirovnim snagama i sigurnosnim mjerama koje bi mogle pružiti neovisno.
Finski predsjednik Alexander Stubb potvrdio je izvješće na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji, izjavljujući da će američki upit potaknuti Europljane da zajedno razmotre svoje opcije. Europski čelnici planiraju se sastati u Parizu na summitu o ukrajinskoj krizi, pozivajući ključne igrače iz Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Italije, Španjolske, Poljske, Nizozemske, Danske, kao i predstavnike EU i NATO-a.
Očekuje se da će dnevni red summita obuhvatiti američke zahtjeve, određene kao šest točaka s fokusom na potencijalnu veličinu europskih mirovnih snaga i strategije za povećanje pritiska sankcija na Rusiju. Bivši američki general Keith Kellogg, posebni izaslanik Trumpa za Ukrajinu, naznačio je da će se konzultirati s Europom, ali neće izravno sudjelovati u mirovnim pregovorima između Ukrajine i Rusije, pozivajući Europljane da pruže konkretne prijedloge i povećaju obrambene izdatke.
Američki ministar obrane Pete Hegseth i njegove izjave
Američki ministar obrane Pete Hegseth prvotno je isključio američko sudjelovanje u potencijalnoj mirovnoj snazi i predložio moguće ustupke ruskom predsjedniku Putinu, poput isključivanja članstva Ukrajine u NATO-u i povratka rusko okupiranih ukrajinskih teritorija. Međutim, Hegseth je kasnije povukao svoje izjave, naznačivši nedostatak koordinacije s Kelloggom ili Trumpom.
Za više informacija pročitajte na spiegel