Masovno suđenje u Ujedinjenim Arapskim Emiratima
Masovno suđenje u Ujedinjenim Arapskim Emiratima rezultiralo je osuđivanjem 43 osoba na doživotnu zatvorsku kaznu, dok su neki drugi dobili dugotrajne zatvorske kazne. Slučaj, za koji vlada UAE tvrdi da uključuje Muslimansko bratstvo, označenu terorističku grupu, kritiziran je od strane aktivista u inozemstvu kao ciljanje disidenata. Sud u Abu Dhabiju je zaključio da su osuđeni radili na poticanju nasilja sličnog onome što se dogodilo u drugim arapskim državama, što je dovelo do smrti, povreda i uništavanja. Sud nije pružio specifične dokaze koji bi povezivali optužene s nasiljem ili Bratstvom.
Kritike presude
Kritike presude su bile brze i široke, pri čemu su Human Rights Watch i Amnesty International osudili kazne kao nepravedne i kršenje prava na zakonit postupak. Centar za zagovaranje uhićenih u Emiratima karakterizirao je suđenje kao farsu kako bi se produžilo zatočenje zatvorenika savjesti. Među osuđenima je aktivist Nasser bin Ghaith, koji je u zatvoru od 2015. zbog svojih objava na društvenim mrežama. Još jedan vjerojatni optuženik je Ahmed Mansoor, branitelj ljudskih prava koji je prethodno bio meta vlasti u UAE zbog svojeg aktivizma.
UAE ima stroge zakone koji reguliraju izražavanje, zabranjuju političke stranke i sindikate te nadziru svoje građane. Nedostatak prosvjeda tijekom klimatskih pregovora UN-a COP28 u Dubaiju, gdje je suđenje dobilo pažnju, istaknuo je zabrinutost zbog opsežne mreže nadzora zemlje. Unatoč tome što je socijalno liberalan u nekim aspektima u usporedbi s susjedima, represija UAE-a prema disidentima i braniteljima ljudskih prava izazvala je međunarodnu kritiku.
Za više informacija pročitajte na FOX News