Svjetska agencija za borbu protiv dopinga i slučaj 23 kineska plivača
Svjetska agencija za borbu protiv dopinga (WADA) zatražila je neovisnog tužitelja da pregleda svoje postupanje u slučaju 23 kineska plivača koji su bili pozitivni na lijek za srce koji zahtijeva recept. Plivači su bili pozitivni na trimetazidin (TMZ) – tvar koja može poboljšati performanse – prije Olimpijskih igara u Tokiju 2021., ali nisu kažnjeni nakon što su kineske vlasti tvrdile da su pozitivni testovi rezultat kontaminacije hrane. WADA je kritizirana jer nije uložila žalbu Sudu arbitraže za sport, što je dovelo do optužbi za pristranost u korist Kine. WADA je angažirala bivšeg švicarskog državnog tužitelja Erica Cottiera da pregleda svoje postupanje u slučaju i utvrdi je li bilo pristranosti ili uplitanja. Cottier će također ocijeniti je li odluka da se ne ospori odluka organizacije CHINADA bila razumna i dati svoje zaključke za dva mjeseca.
Dodatno, tim za provjeru usklađenosti bit će poslan u Kinu kako bi ocijenio program borbe protiv dopinga u zemlji. Ova akcija dolazi uz pozive antidopingovih vlasti u Australiji i Velikoj Britaniji da WADA započne neovisni pregled svog regulatornog okvira i procesa. Cilj je obnoviti povjerenje u globalni sustav za borbu protiv dopinga i osigurati da se sportaši tretiraju na fer način.
Reakcije na slučaj i pozivi na neovisne preglede
Slučaj je izazvao kontroverze u Australiji, posebno s plivačicom Shaynom Jack, koja je bila suspendirana na četiri godine zbog neuspjelog testa na doping, za što je optužila kontaminirani dodatak prehrani. Nakon žalbe Sudu arbitraže za sport, Jackina suspenzija smanjena je na dvije godine jer nije namjerno uzela zabranjenu tvar.
Osim toga, Američka agencija za borbu protiv dopinga (USADA) također je pozvala na neovisni pregled slučaja, optužujući WADU za potencijalno uključivanje u prikrivanje. WADA je odgovorila prijeteći pravnim postupkom zbog tih optužbi. Opći cilj ovih pregleda i pregleda je osigurati integritet WADA-e i globalnog sustava za borbu protiv dopinga, posebno uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu. Cilj je riješiti zabrinutosti, obnoviti povjerenje i pridržavati se načela pravednosti i transparentnosti u naporima protiv dopinga diljem svijeta.
Za više informacija pročitajte na aljazeera