Povezanost između društvenih medija i mentalnih problema
U posljednjih nekoliko godina, istraživanja su pokazala povezanost između korištenja društvenih medija i mentalnih problema, posebno među mladima. Konstantni pritisak za prikazivanje idealizirane verzije sebe na mreži, uz cyberbullying i strah od propuštanja, rezultirao je povećanim razinama anksioznosti, depresije i niskog samopouzdanja. Ovisnost o društvenim medijskim platformama također može dovesti do smanjenja stvarnih socijalnih interakcija i osjećaja usamljenosti.
Štetni učinci kulture usporedbe i prekomjerne uporabe društvenih medija
Osim toga, kultura usporedbe promovirana na društvenim medijima može imati štetne učinke na mentalno blagostanje pojedinaca, budući da stalno mjere svoju vrijednost prema temeljito odabranim online personama. Studije su također pronašle povezanost između prekomjerne uporabe društvenih medija i loše kvalitete sna, jer plava svjetlost emitirana ekranima narušava prirodni ciklus spavanja tijela.
Kako bi se riješili ovih problema, ključno je da pojedinci budu svjesni svoje potrošnje društvenih medija i prioritetiziraju stvarne veze. Postavljanje granica oko vremena provedenog na ekranu, sudjelovanje u aktivnostima izvan mreže te potraga za stručnom pomoći ako je potrebno, sve su važni koraci prema održavanju zdravog odnosa s društvenim medijima.
Kao zaključak, iako društveni mediji mogu biti moćno sredstvo za povezivanje i izražavanje sebe, njihov negativan utjecaj na mentalno zdravlje ne bi se smio zanemariti. Bilo da se radi o svjesnosti potencijalnih zamki prekomjerne uporabe društvenih medija ili poduzimanju proaktivnih koraka za prioritetiziranje mentalnog blagostanja, pojedinci mogu ublažiti negativne učinke i razviti uravnoteženiji odnos s tehnologijom.
Za više informacija pročitajte na spiegel