Stoelzle Flaconnage i izazovi staklarske industrije
Stoelzle Flaconnage, proizvođač stakla sa sjedištem u Zapadnom Yorkshireu, poznat je po stvaranju složenih i jedinstvenih boca za industriju duhanskih pića. Potražnja za karakterističnim bocama je visoka, potaknuta sve većom popularnošću džina i viskija. Međutim, Uredba EU o ambalaži i otpadnoj ambalaži (PPWR) predstavlja izazov staklarima, jer ima za cilj smanjiti otpad od ambalaže čineći kontejnere lakšim. Ovo zabrinjava staklarsku industriju, jer je staklo teže u usporedbi s plastikom ili aluminijem, iako je 100% reciklirajuće.
Prijelaz na električne peći za smanjenje emisija
Kako bi se riješio problem smanjenja emisija ugljičnog dioksida, staklari razmatraju prelazak s plinskih na električne peći. Iako su električne peći u prošlosti smatrane skupima, poboljšana tehnologija i konkurentne cijene električne energije čine taj prijelaz izvedivijim. Stoelzle Flaconnage planira imati električnu peć do 2026. godine kako bi smanjio svoj ugljični otisak i radio prema postizanju nulte neto emisije do 2050. godine.
Međutim, prijelaz na električne peći možda nije pogodan za tvrtke koje masovno proizvode kontejnere poput pivskih boca zbog dodatnih troškova električne energije. Dodatno, izazovi poput nadogradnje električnih mrežnih veza i pronalaženje dovoljno recikliranog stakla još su prepreke koje treba prevladati. Neki stručnjaci sugeriraju da bi rješenje moglo biti koristiti manje stakla općenito kako bi se smanjio ekološki utjecaj.
U Njemačkoj, Ardagh Glass Packaging provodi ispitivanja sa hibridnom staklenom peći koja radi na 80% održive električne energije i 20% plina. Cilj je uštedjeti 45.000 tona CO2 godišnje i konačno preći na korištenje vodika umjesto prirodnog plina. I dok staklarska industrija čini korake prema održivosti, još uvijek postoje ekološki izazovi koje treba adresirati u proizvodnom procesu.
Za više informacija pročitajte na BBC