Britanija uvodi stroge mjere protiv pušenja
Britanija je implementirala stroge mjere kako bi se borila protiv pušenja, što je vodeći uzrok smrti od raka u zemlji. Parlament je odobrio planove za stvaranje “pušenjem slobodne” generacije postupnim povećanjem zakonske dobne granice za kupnju duhana sve do 18 godina, s ciljem iskorjenjivanja pušenja među mladima do 2040. Nova zakonodavstvo također ima za cilj smanjiti bolesti i smrtne slučajeve povezane s pušenjem, koji su bili značajan teret za Nacionalnu zdravstvenu službu.
- Vlada uvodi striktna pravila
- Zakonska dobna granica za kupnju duhana povećava se postupno
- Cilj je iskorjeniti pušenje među mladima do 2040
Vladin zakon nailazi na oporbu i podršku
Vladin Zakon o duhanu i vapeu naišao je na oporbu nekih članova Konzervativne stranke koji ga vide kao interferenciju države u osobne živote, ali postoji snažna podrška javnosti zakonu. Predložena zabrana pušenja za generacije rođene nakon određenog datuma očekuje se da će spriječiti više od 470.000 slučajeva srčanih bolesti, moždanih udara, raka pluća i drugih bolesti do kraja stoljeća. Zakon također traži reguliranje vapinga kako bi ga učinio manje privlačnim djeci.
Unatoč zabrinutostima za osobne slobode, ministrica zdravstva Victoria Atkins tvrdi da ovisnost o nikotinu lišava pojedince slobode izbora, pri čemu većina pušača žali što su počeli s tom navikom. Zakonodavstvo je ključna politika za premijera Rishi Sunaka pred nadolazeće opće izbore, a stručnjaci vjeruju da bi moglo postaviti presedan za druge zemlje da usvoje slične mjere.
- Oporba unutar Konzervativne stranke
- Podrška javnosti zakonu
- Zabrana pušenja za generacije rođene nakon određenog datuma
Svjetska zdravstvena organizacija izvješćuje da duhan godišnje ubija preko osam milijuna ljudi, pri čemu pasivno pušenje uzrokuje dodatnih 1,3 milijuna smrti. Inspirirani uspješnim inicijativama u zemljama poput Novog Zelanda i Portugala, britanski napori za stvaranje pušenjem slobodne generacije usklađuju se s globalnim trendovima prema smanjenju štete uzrokovane duhanom. Druge zemlje, poput Meksika, Kanade i Indije, također su implementirale stroge protupušačke mjere, što pokazuje globalni pomak prema promicanju javnog zdravlja borom protiv upotrebe duhana.
Za više informacija pročitajte na aljazeera