O Njemačkom paviljonu na 2026. Venecijanskom bijenalu
Henrike Naumann i Sung Tieu, obje bazirane u Berlinu, izabrane su za stvaranje Njemačkog paviljona na 2026. Venecijanskom bijenalu. Njihov rad fokusira se na refleksiju i kritičko propitivanje društvenih, birokratskih i socijalnih sustava.
Naumann, rođena u Zwickau 1984. godine, koristi namještaj i dizajn u svojoj umjetnosti kako bi raspravljala o društvu i politici, posebno o tome kako društva navigiraju i obrađuju društvene i političke prevrate.
Sung Tieu, rođena u Vijetnamu 1987. godine, istražuje presjek biografije i geopolitike u svom radu, fokusirajući se na iskustva vijetnamskih radnika koji su došli u Njemačku u 1980-ima. Tieuova umjetnost dotiče posljedice Hladnog rata i kolonijalne zaplete kroz instalacije koje kombiniraju skulpturu, pronađene predmete, zvuk, videozapise, fotografije i tekst.
O Venecijanskom bijenalu
Venecijansko bijenale, osnovano 1895. godine, jedna je od najstarijih platformi za suvremenu vizualnu umjetnost globalno, s prošlim njemačkim paviljonskim umjetnicima kao što su Gerhard Richter i Joseph Beuys. Nadolazeća izložba 2026., zakazana od 9. svibnja do 22. studenog, smatra se jednim od najvažnijih prikaza suvremene umjetnosti, uz Documenta u Kasselu.
Njemački paviljon bit će kuriran od strane Kathleen Reinhardt, direktorice Muzeja Georg Kolbe u Berlinu, koja ističe da Tieu i Naumannov konceptualni i skulpturalni rad zaranja u povijesnu odgovornost i ulogu individualne i kolektivne agencije iz svježe perspektive koju je prihvatila nova generacija. Reinhardt je dodala da umjetnici reimaginiraju tradicionalne teme Njemačkog paviljona unutar drugačijeg okvira, postavljajući ih u suvremeni kontekst.
Za više informacija pročitajte na spiegel