Više od četvrtine mladih odraslih još uvijek živi s roditeljima
Po podacima Državnog ureda za statistiku, 28 posto 25-godišnjaka u Njemačkoj 2023. godine boravilo je u roditeljskom domaćinstvu. Sinovi obično provode više vremena prije nego se odluče preseliti, s jednom trećinom još uvijek živeći kod kuće sa 25 godina, u usporedbi sa samo petinom kćeri. Ova rodna razlika nastavlja se kako pojedinci stare, pri čemu 13 posto 30-godišnjih muškaraca živi sa svojim roditeljima u usporedbi sa samo šest posto žena.
Prosjek napuštanja roditeljskog doma u Njemačkoj i EU
Prosječna dob napuštanja roditeljskog doma u Njemačkoj je 23.9 godina, što je značajno niža od prosječne EU dobi od 26.3 godine. Raniji odlasci viđeni su u nordijskim zemljama poput Finske, Danske i Švedske. Međutim, u južnim i istočnoeuropskim zemljama poput Hrvatske, Slovačke, Grčke, Španjolske, Italije i Bugarske, pojedinci imaju tendenciju seliti se puno kasnije, pri čemu Hrvatska ima najvišu prosječnu dob od 31.8 godina za napuštanje doma.
Kroz Europsku uniju, kćeri obično odlaze prije sinova, jedino izuzetak je Malta. U Njemačkoj, prosječna dob napuštanja roditeljskog doma 2023. godine bila je 23.1 godina za žene i 24.7 godina za muškarce. To naglašava trend kasnijih odlazaka za muškarce u usporedbi s ženama i u Njemačkoj i u EU općenito, gdje je prosječna dob žena koje napuštaju dom bila 25.4 godine, a za muškarce 27.2 godine.
Za više informacija pročitajte na spiegel