Potreba za hitnom intervencijom zbog suše u Zimbabveu
Predsjednik Zimbabvea Emmerson Mnangagwa proglasio je nacionalnu katastrofu u odgovoru na produljenu sušu, navodeći da je zemlji potrebno 2 milijarde dolara kako bi se riješila glad izazvana niskim oborinama koje uništavaju usjev kukuruza. Nedostatak žitarica povećao je cijene hrane, s procijenjenih 2,7 milijuna ljudi u Zimbabveu suočenih s glađu.
Susjedne zemlje poput Zambije i Malavija također su proglasile stanje katastrofe zbog suše, ističući regionalnu krizu potaknutu globalnim vremenskim obrascem El Nino. Zimbabve, nekadašnja žitnica južne Afrike, sada se bori da na međunarodnom tržištu pronađe dovoljno kukuruza kako bi zadovoljio rastuću potražnju za pomoći hrane.
Uticaj klimatskih promjena na okoliš
Trenutna suša u Zimbabveu najgora je od 2019. godine kada je ikonični Viktorijini slapovi presušio, potičući bivšeg predsjednika Zambije, Edgara Lungua, da prizna utjecaj klimatskih promjena na okoliš. Iako sve suše nisu izravno povezane s klimatskim promjenama, rastuće globalne temperature pogoršavaju ozbiljnost i učestalost suša izvlačeći više vlage iz tla.
Tekst ističe da je svijet već zagrijan za otprilike 1,2C otkako je počelo industrijsko doba, i temperature će nastaviti rasti ako vlade diljem svijeta ne poduzmu značajne mjere kako bi smanjile emisije stakleničkih plinova. Ovo upozorenje naglašava hitnu potrebu za proaktivnim mjerama kako bi se ublažili utjecaji klimatskih promjena i spriječile daljnje ekološke i humanitarne krize u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na BBC