Očekivano trajanje života do 2050. godine
Očekuje se da će se očekivano trajanje života širom sveta povećati do 2050. godine prema Institutu za merenje zdravlja i evaluaciju na Univerzitetu u Vašingtonu. faktori koji doprinose ovom porastu uključuju smanjenje smrtnosti od različitih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, respiratorne infekcije, tuberkuloza, maternalne i neonatalne smrti.
Dok zemlje poput Singapura prednjače u očekivanom trajanju života sa 88 godina, siromašnije južnoevropske zemlje poput Francuske, Italije, Španije i Portugala takođe se očekuje da će videti porast očekivanog trajanja života upkos njihovom nižem BDP-u.
Faktori koji doprinose visokom očekivanom trajanju života u južnoevropskim zemljama
Ove južnoevropske zemlje imaju zajedničke karakteristike koje mogu doprineti njihovom visokom očekivanom trajanju života. Na primer, Španci prosečno naprave više koraka dnevno u poređenju sa Amerikancima, a kulturalne prakse poput svakodnevnog šetanja mogu igrati ulogu. Dodatno, ove nacije imaju gusto naseljene gradove koji promovišu redovnu socijalnu interakciju koja je povezana sa dugim očekivanim trajanjem života. Višegeneracijsko življenje u porodici takođe je češće u zemljama poput Španije, što dodatno promoviše socijalnu podršku i potencijalno povećava očekivano trajanje života.
Uglavnom, iako se bogatstvo generalno koreliše sa boljim zdravljem globalno, ove južnoevropske zemlje pokazuju da zdravlje možda ne znači uvek bogatstvo. Njihove jedinstvene kulturalne prakse i socijalne strukture mogu biti ključni faktori u njihovom projekcijom dugom očekivanom trajanju života. Institut predviđa da će do 2050. godine Francuska, Italija, Portugal i Španija imati očekivana trajanja života u rasponu od 84 do 86 godina.
Za više informacija pročitajte na FOX News