Vinogradar Maxime Chapoutier
Vinogradar Maxime Chapoutier stvorio je dva vina miješanjem francuskih i australskih baznih vina, što bi bilo ilegalno za prodaju u Francuskoj zbog stroge zakonodavstva o terroiru i propisima o miješanju.
Međutim, s nedavnim promjenama Brexita, on može prodavati ta vina u Velikoj Britaniji putem partnerstva s The Wine Society.
Maxime vjeruje da globalne mješavine trebaju imati mjesto na tržištu uz tradicionalna vina vođena terroirima kako bi vino bilo pristupačnije potrošačima.
Reakcije na koncept dvokontinentalnih vina
Drugi vinari, poput Penfoldsa, također prihvaćaju ovaj trend kombiniranja grožđa s različitih kontinenata, ali ne bez kritika tradicionalnih vinara koji strahuju od mogućeg priljeva niske kvalitete, masovno proizvedenih vina.
Unatoč različitim mišljenjima, neki stručnjaci iz industrije poput vinskog pisca Jamie Goodea smatraju koncept dvokontinentalnih vina intrigantnim i vjeruju da kad se radi ispravno, mogu pružiti jedinstveno i zanimljivo iskustvo.
Glavni kupac The Wine Societyja, Pierre Mansour, vidi ovu inovaciju kao odgovor na klimatske promjene i ekološki prihvatljiv način proizvodnje vina, ističući važnost prilagodbe i inovacija u vinskoj industriji.
Rasprava oko globalnih mješavina se nastavlja, s pristašama koji zagovaraju raznolikost i pristupačnost na tržištu, dok kritičari izražavaju zabrinutost oko autentičnosti i kvalitete takvih vina.
Naposljetku, pojava dvokontinentalnih vina izaziva tradicionalne predodžbe o terroiru i apelaciji, potičući rasprave o budućnosti vinogradarstva i preferencijama potrošača u evoluirajućem pejzažu industrije.
Za više informacija pročitajte na BBC